XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstała sejmowa podkomisja ds. mniejszości polskiej na Litwie

Powstała sejmowa podkomisja ds. mniejszości polskiej na Litwie
Według posłów sytuacja Polonii na Litwie, a zwłaszcza oświaty, jest wyjątkowo trudna i wymaga więcej uwagi (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· W czwartek, 11 lutego, sejmowa komisja ds. łączności z Polakami za granicą powołała podkomisję, która zajmie się problemami mniejszości polskiej na Litwie.
· Według posłów sytuacja Polonii na Litwie, a zwłaszcza oświaty, jest wyjątkowo trudna i wymaga więcej uwagi.
· W skład nowej podkomisji weszli posłowie: Michał Dworczyk (PiS), Bożena Kamińska (PO), Artur Górski (PiS), Zbigniew Gryglas (Nowoczesna) i Adam Andruszewicz (Kukiz'15).

Posłowie nie zgodzili się na propozycję Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk (PiS), by rozszerzyć zakres działania podkomisji na mniejszości w innych państwach, m.in. w Niemczech.

W grudniu komisja łączności wyraziła w przekazanym MSZ dezyderacie "głębokie zaniepokojenie kolejnymi problemami dotykającymi polską oświatę na Litwie" i zdecydowała, że powstanie podkomisja, która będzie zajmować się sprawą. Posłowie wytykali wtedy władzom litewskim "brak otwartego dialogu z przedstawicielami mniejszości polskiej" oraz "dalsze ograniczenia w dostępie do języka polskiego".

Problemy polskiego szkolnictwa rozpoczęły się w 2011 roku, gdy litewski parlament, mimo protestów społeczności polskiej, przyjął ustawę oświatową, która ujednoliciła egzamin z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych, w tym polskich. Chodzi o to, że język litewski w szkołach litewskich dotychczas był wykładany w szerszym zakresie jako język ojczysty, a w szkołach mniejszości narodowych w mniejszym zakresie - jako język państwowy. Różnice programowe to 800 godzin, które uczniowie szkół z polskim czy rosyjskim językiem nauczania, przystępując do ujednoliconego egzaminu, muszą nadrobić w ciągu kilku lat, często zaniedbując inne przedmioty.

W czasie czwartkowego posiedzenia komisji poruszono także temat dwóch szkół polskich - działającej na Łotwie szkoły w Krasławiu oraz w Atenach.

Jak powiedział przedstawiciel MSZ Jacek Junosza-Kisielewski, szkoła w Krasławiu to jedna z czterech polskich szkół społecznych działających na Łotwie. Według niego szkoła ta znajduje się w złej sytuacji, bo liczba jej uczniów zmniejszyła się znacząco w ostatnich latach i dziś wynosi jedynie 35 uczniów. Administracja łotewska uznała, że jest ich zbyt mało, by nadal ją utrzymywać.

Według Junosza-Kisielewskiego, dotychczas MSZ dofinansowywało szkołę; obiecało też przekazanie kolejnych środków, dzięki czemu szkoła może bezpiecznie funkcjonować do 2017 r. Teraz jednak - powiedział - łotewska administracja czeka na obietnice dotyczące dalszego dofinansowania szkoły. Zaznaczył, że roczna suma dofinansowania to 27 tys. euro. Podkreślił, że dotychczas ta kwota była pobierana z puli środków na Polonię, która ma teraz przejść z MSZ do Senatu.

Przewodniczący komisji Michał Dworczyk powiedział, że jego zdaniem podobne sprawy powinny zostać rozwiązywane "bardziej systemowo". Dodał, że oczekuje na powstanie nowego rządowego programu współpracy z Polonią, w którym powinno zostać zaproponowane rozwiązanie dla szkół w krajach, gdzie nauczanie języka polskiego ma znaczenie strategiczne.

W czasie posiedzenia poruszono też temat szkoły polskiej w Atenach - według MEN jedynej, która dotąd prowadziła nauczanie w dwóch trybach - ramowym i uzupełniającym. Według resortu, w pierwszym trybie uczy się obecnie 197 osób, a w drugim - 501. MEN dąży do ujednolicenia działania szkoły tak, by prowadziła zajęcia jedynie w trybie uzupełniającym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Powstała sejmowa podkomisja ds. mniejszości polskiej na Litwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!