Posłowie PiS apelują do swojego rządu: W programach nauczania muszą być Kresy

Posłowie PiS apelują do swojego rządu: W programach nauczania muszą być Kresy
MEN i IPN przygotowuje nowe programy edukacyjne. Posłowie z komisji łączności z Polakami za granicą chcą w nich tematyki kresów. (fot.:pis.org.pl)

• Politycy PiS i komisja ds. łączności z Polakami za granicą przygotowała apel dotyczący edukacji.
• W myśl pisma rząd i MEN ma uwzględnić historię kresów I i II RP w swoich programach nauczania.
• Dokument ma być przyjęty jeszcze w środę (21 września).

- Na Ukrainie języka polskiego uczy się około 11 tysięcy dzieci, a zainteresowanie nim wciąż rośnie - powiedział w poniedziałek (19 września) poseł PiS Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą. Przypomniał też o zrealizowanych i planowanych projektach edukacyjnych dotyczących Polaków na Kresach.

- W blisko pięćdziesięciu polskich liceach i gimnazjach odbyły się lekcje dotyczące dziedzictwa I i II RP na Kresach. Minister edukacji narodowej (Anna Zalewska - red.) zadeklarowała uruchomienie programów edukacyjnych, których częścią będą wycieczki uczniów na Kresy, swoje programy przygotowuje też IPN - zaznaczył poseł.

Czytaj: PiS chce odznaczeń dla obcokrajowców, którzy pomagają Polakom

W środę (21 września) komisja łączności z Polakami za granicą przyjmie dezyderat skierowany do Rady Ministrów, którego głównym postulatem jest to, aby we wszystkich programach edukacyjnych MEN, czy też Ministerstwa Kultury, znalazły się elementy dotyczące historii Kresów I i II RP, polskiego dziedzictwa na Kresach. Dezyderat jest w pracach komisji z inicjatywy posłów PiS.

Poseł Dworczyk w środę mówił też o sytuacji Polaków w Rosji na antenie Polskiego Radia.

Dał też do zrozumienia, że sytuacja Polaków w Rosji zaczyna być trudniejsza, choć nadal nie jest tragiczna. - Mniejsze znaczenie w Rosji ma narodowość mniejszości. Po prostu wszystkich w Rosji dotyka brak demokracji - mówił o działaniach społecznych w Federacji poseł.

Podobnie jak na Ukrainie, i w Rosji trwa bowiem "wzmożenie patriotyczne". Tj. budowanie postawy niechęci wobec konkretnego przeciwnika.

- Występowaliśmy (jako Polacy - red.) w Rosji często jako potencjalne zagrożenie, czy agent USA - relacjonował poseł Dworczyk. -  Teraz też taka narracja się pojawia. Ale to byłoby nadużycie gdybym mówił, że Polacy są w Rosji prześladowani.

Mniejszość Polska w Rosji to niewielki odsetek społeczeństwa (około 73 tysięcy, dane z 2010 roku). Liczebność Polaków w Federacji zmalała na przełomie XX wieku w wyniku przesiedleń i zmian granic wschodnich sąsiadów.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!