XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Poseł Tyszkiewicz z PO uzasadniał małe zainteresowanie tematem Polski w PE

Poseł Tyszkiewicz z PO uzasadniał małe zainteresowanie tematem Polski w PE
Tyszkiewicz: Węgrzy toczyli spory z Komisją Europejską i postępowali o wiele elastyczniej niż robi to polski rząd. (fot.:twitter.com/RTyszkiewicz)

• Poseł Platformy Robert Tyszkiewicz stwierdził, że obecność na głosowaniu rezolucji była istotniejsza niż na debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim (PE).
• Politykę polskiego rządu i nieobecność jego przedstawicieli ocenił jako próbę bagatelizacji problemu. Mówi: Nie można liczyć, że sprawa rozejdzie się po kościach.
• Tyszkiewicz ostrzega, że Polska może na kryzysach w Unii stracić równie wiele ile teraz zyskuje z obecności w Unii.

W Polskim Radio sytuację po rezolucji Parlamentu Europejskiego o Polsce komentował poseł PO, Robert Tyszkiewicz. Polityk opozycji jest zdania, że determinacja Unii, Parlamentu Europejskiego (PE) i Komisji Europejskiej (KE) w sprawie Polski jest godna podziwu.

Zapytano go o kwestię frekwencji europosłów na debacie o Polsce w PE.

- Debata nie była pasjonująca - przyznał polityk PO - ale głosowanie to co innego. Wszyscy, poza zwolennikami Brexitu opowiedzieli się za i przedstawili ostrzeżenie dla rządu - PE przyjął rezolucję w sprawie Polski stosunkiem głosów 510 europosłów za, 160 przeciw.

Polski rząd ma czas do października, by odnieść się do stanowiska Unii Europejskiej w ramach tzw. procedury ochrony praworządności. KE wszczęła na początku lata drugi etap tej procedury wobec Polski.

Czytaj też: W Europarlamencie rosyjski dyplomata poirytował polskiego polityka

- Wczorajsze stanowisko pokazuje, że Unia jest zaniepokojona eskalowaniem kryzysu konstytucyjnego - wnioskował Tyszkiewicz. - Nie można liczyć, że sprawa rozejdzie się po kościach.

Węgry rozgrywały sprawy umiejętniej

Wśród europejskich polityków podnoszą się głosy niezadowolenia z sytuacji w Unii, za którą obwiniani są Polacy i Węgrzy. Wspomniana procedura ochrony praworządności, w trzecim etapie (nałożenie sankcji na kraj łamiący standardy europejskie) wymaga jednomyślności Unii. W podobnej sytuacji mieli znaleźć się Węgrzy.

- Przypomnę, że Węgrzy toczyli spory z Komisją Europejską i postępowali o wiele elastyczniej niż robi to polski rząd teraz - referował swoje spojrzenie na sprawę w eterze Polskiego Radia poseł. - PiS eskaluje konflikt. To wygląda, jakby rząd stawiał na kryzys, a jak wygląda stawianie na kryzys pokazuje Brexit.

Polska beneficjentem i potencjalnym największym przegranym

Poseł PO przypominał, że w ramach obecności w UE Polska zyskała potężne wsparcie finansowe. - Polska jest największym beneficjentem obecności w UE i będzie też największym przegranym jej kryzysów - mówił poseł.

- Jest zasadne pytanie, czy rząd powinien dolewać oliwy do ognia, czy powinien ratować Europę? - pyta. Poseł PO nazywa "strategicznym błędem PiS" skonfliktowanie Polski z instytucjami europejskimi.

Czytaj: "PiS nie przejmuje się rezolucją PE"

- Polska jest dzisiaj przez Unię zachęcana do przestrzegania zasad. Jest de facto zachęcana do przestrzegania polskiego prawa. To powoduje zamęt - diagnozował kończąc poseł PO.

W konkluzji przypomniał, że pojawił się pomysł w Unii wydzielenia części państw lepiej zintegrowanych, co nazywa się tzw. Europą dwóch prędkości. Poseł PO nie widzi, jak w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej możliwe jest, by Polska stała się częścią ścisłego jądra integracji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Poseł Tyszkiewicz z PO uzasadniał małe zainteresowanie tematem Polski w PE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!