Poseł PiS daje nadzieję frankowiczom. Ustawa frankowa będzie dla nich korzystniejsza?

Poseł PiS daje nadzieję frankowiczom. Ustawa frankowa będzie dla nich korzystniejsza?
W ustawie emerytalnej muszą się znaleźć takie bezpieczniki, które zagwarantują płynność wypłat emerytur obecnie i w przyszłości - mówi Marek Ast (fot. mat. pras)

Parlamentarny.pl rozmawia z Markiem Astem z PiS. Poseł mówi m.in. o przyszłości ustawy frankowej, wieku emerytalnym oraz o najbliższym posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny będzie jednak rozpatrywał konstytucyjność ostatniej ustawy naprawczej o TK. Stanowisko PiS w tej sprawie jest jednoznaczne i niezmienne: będzie to działanie niezgodne z prawem? A może się mylę?

Marek Ast: - Ostatnie działania TK, tak zbieżne z oczekiwaniami opozycji, stawiają pod znakiem zapytania obiektywizm TK w tej sprawie. Inna rzecz, to decyzja o rozpatrzeniu tej skargi na posiedzeniu niejawnym. Jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Waga sprawy nakazywałaby by posiedzenie odbywało się z rygorami, które są określone w ustawie i to w ustawie grudniowej, bo to tutaj, w naszym przekonaniu, jest kość niezgody, a nie w procedowaniu w oparciu o przepisy ustawy z 25 czerwca ub.r.

Trybunał powinien rozpatrywać sprawę w oparciu o przepisy ustawy, którą uchwaliliśmy. Robi to wcześniej, zanim ustawa ta zacznie obowiązywać, co stawia pod znakiem zapytania prawidłowość działania Trybunału.

Skąd zatem pana zdaniem taka decyzja?

- TK chce uciec od tego by rozpatrywać tę skargę zgodnie z przepisami nowo uchwalonej ustawy, ale w tej sytuacji, w naszym przekonaniu, powinien rozpatrywać ją w oparciu o ustawę grudniową, której niekonstytucyjność nie została stwierdzona zgodnie z prawem, bo jak pamiętamy 9 marca TK nie wydał orzeczenia, tylko tak naprawdę była to opinia TK podjęta na posiedzeniu, które też było zwołane niezgodnie z prawem.

Decyzja TK o rozpatrzeniu w takim czasie i trybie skargi konstytucyjnej na ostatnią ustawę w sprawie TK, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom opozycji. Sam fakt, że posłowie PO mówili o tym, że w dniu 11 sierpnia Trybunał rozpatrzy skargi konstytucyjne związane z naszą ustawą, pokazuje, że Trybunał działa tendencyjnie i w jakimś stopniu w porozumieniu, przynajmniej z posłami Platformy Obywatelskiej.

Nie widzi pan problemu w tym, że wobec zaleceń KE i Komisji Weneckiej jesteście tak pewni swych racji?

- Uważamy, że ustawa naprawcza wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji Weneckiej. Większość jej postulatów została uwzględniona w ustawie lipcowej.

Zawiera kompromisowe rozwiązania, godzimy się na publikację orzeczeń, które zapadły po 9 marca br. Zapisy kontrowersyjne, które były kwestionowane w trakcie prac legislacyjnych, w szczególności w trakcie prac senackich, też zostały z ustawy usunięte. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym opiera się na tej z 1997 r., która obowiązywała do ub. roku.

Czytaj też: Rzepliński: Marszałek Senatu kłamie

Nie widzimy w tym akcie uchybień konstytucyjnych. Prezes Rzepliński już przed wydaniem orzeczenia ujawnił swoje rozstrzygnięcie, wygłaszając opinię o niekonstytucyjności ustawy lipcowej, czyli po prostu wyprzedził bieg wydarzeń, co w takiej sytuacji absolutnie stawia pod znakiem zapytania obiektywizm TK.

Większość konstytucjonalistów z takimi poglądami polemizuje, ale są też tacy, którzy podobne argumenty popierają. Zmieńmy zatem temat. Frankowicze są zawiedzeni. Twierdzą, że co innego obiecywał prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej, a co innego znalazło się w ustawie.

- Prezydent ważył różne interesy. Z jednej strony stabilność systemu bankowego i bezpieczeństwo tych klientów banku, którzy nie zaciągnęli kredytów frankowych.

Rozumiem rozżalenie frankowiczów, którzy oczekiwali więcej. Myślę, że propozycja prezydencka stanowić będzie pole do dyskusji w Sejmie. Będziemy rozmawiali o tym w trakcie prac legislacyjnych, zastanawiali się czy nie można wprowadzić zapisów bardziej satysfakcjonujących frankowiczów.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Poseł PiS daje nadzieję frankowiczom. Ustawa frankowa będzie dla nich korzystniejsza?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!