XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pomysł PiS na ochronę zdrowia: sieć szpitali, likwidacja NFZ, budżetowe finansowanie

Pomysł PiS na ochronę zdrowia: sieć szpitali, likwidacja NFZ, budżetowe finansowanie
Trzeba jasno określić m.in. zadania i ramy współpracy pomiędzy szpitalami różnych typów - powiatowych, klinicznych, uniwersyteckich - wyliczał Tomasz Latos.Fot. PTWP (Szymon Jankowski)

Co PiS zmieni w ochronie zdrowia, jeśli ta partia wygra jesienne wybory parlamentarne?
Politycy Prawa i Sprawiedliwości sięgnęli po dobrze już znane pomysły z lat 2005-2007, m.in.: tworzenie sieci szpitali, likwidację NFZ i budżetowe finansowanie publicznej ochrony zdrowia.

Szczególnie mocno wybrzmiała podczas katowickiej konwencji programowej (3-5 lipca) deklaracja zlikwidowania Narodowego Funduszu Zdrowia, o czym z determinacją mówiła w swoim wystąpieniu Beata Szydło, wiceprezes PiS i kandydatka tej partii na premiera.

Demontaż NFZ nie jest nowością. Takie plany PiS snuł już dziesięć lat temu, a podobny zamysł w 2007 r. głosiła Platforma Obywatelska.

Zlikwidować NFZ

Europoseł i były minister zdrowia Bolesław Piecha przypominał, że w Polsce zasoby finansowe i ich podział na poszczególne rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej określa Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Tymczasem rząd ma wobec NFZ ograniczone uprawnienia kontrolne. Władza ustawodawcza może co najwyżej opiniować sposób tworzenia i wykorzystania budżetu NFZ, nie mając w zasadzie żadnych narzędzi realnego kreowania budżetu na ochronę zdrowia i określania sposobu wydawania pieniędzy na ten cel. To trzeba natychmiast zmienić - zaznacza polityk PiS.

 Podkreślał, że NFZ trzeba zlikwidować, a rząd, przy corocznym głosowaniu absolutorium w Sejmie, musi być rozliczany z realizacji polityki zdrowotnej i sposobu wydawania publicznych pieniędzy na leczenie.

 Budżetowe finansowanie podzielone na dwie części

Piecha przedstawił też koncepcję tej partii dotyczącą zasad finansowania publicznej ochrony zdrowia ze środków publicznych. Wskazał, że ustalony w ustawie budżetowej poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej na dany rok budżetowy będzie podzielony na dwie części.

 Pierwsza część przekazana ma być do dyspozycji wojewodów (na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w danym regionie); druga cześć trafi do dyspozycji ministra zdrowia - na zadania mające charakter ogólnopolski, przede wszystkim na finansowanie najbardziej kosztowych świadczeń wysokospecjalistycznych.

 Z tych resortowych środków finansowane byłoby także m.in. wyższe szkolnictwo medyczne. Wydzielona zostałaby również pula na tzw. fundusz wyrównawczy, który zapewniałby Ministerstwu Zdrowia możliwość elastycznego reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych.

 Sieć szpitali - powrót do pomysłu

Poseł PiS Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, wskazywał natomiast, że źle się stało, iż PO wyrzuciła do kosza projekt dotyczący sieci szpitali. - Projekt ustawy o sieci szpitali prawie 10 lat temu przygotowany został w resorcie zdrowia kierowanym wówczas przez prof. Zbigniewa Religę - przypominał.

Wprowadzenie poziomów referencyjności oraz sieci szpitali ma - zdaniem Latosa - znacznie ułatwić racjonalne planowanie struktury łóżek w lecznicach. - Trzeba jasno określić m.in. zadania i ramy współpracy pomiędzy szpitalami różnych typów - powiatowych, klinicznych, uniwersyteckich - wyliczał Tomasz Latos.

Więcej o programie wyborczym PiS w ochronie zdrowia w tym materiale Rynku Zdrowia: PiS o ochronie zdrowia: naprawimy to, co Platforma zepsuła

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomysł PiS na ochronę zdrowia: sieć szpitali, likwidacja NFZ, budżetowe finansowanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!