XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie szkoły na Litwie szykanowane. Brak dialogu władz litewskich

Polskie szkoły na Litwie szykanowane. Brak dialogu władz litewskich
Polskie szkoły na Litwie mają problemy z akredytacją. Na zdj. Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Fot. wikipedia/Prancuze/CC BY-SA 4.0

Brak otwartego dialogu z przedstawicielami mniejszości polskich oraz dalsze ograniczanie w dostępie do nauczania języka polskiego zarzucają władzom litewskim członkowie sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą przyjęła we wtorek dezyderat w sprawie sytuacji polskiej oświaty na Litwie. Zwraca w niej uwagę na „brak otwartego dialogu władz litewskich z przedstawicielami mniejszości polskich oraz dalsze ograniczanie w dostępie do nauczania języka polskiego”. Komisja apeluje do ministra spraw zagranicznych o „intensyfikację rozmów ze stroną litewską w sprawie mniejszości polskiej oraz podjęcie jednostronnych działań mających na celu długofalowe wsparcie oświaty polskiej na Wileńszczyźnie”.

- Jeżeli bowiem problemu oświaty polskiej na Litwie na ten moment nie da się rozwiązać za pomocą rozmów dwustronnych, należy podjąć jednostronne działania, które wesprą polskie placówki w tym kraju – powiedział przewodniczący komisji Michał Dworczyk z PiS.

Problemy z akredytacją polskich szkół

Jak przyznał Michał Dworczyk do komisji wpłynęły listy od przedstawicieli mniejszości polskiej Litwie, z kilku polskich szkół, którym grozi likwidacja. Dworczyk zwrócił uwagę przede wszystkim na problem akredytacji, którą na mocy ustawy reformującej litewską oświatę, miały przejść wszystkie szkoły średnie w tym kraju. Kilkanaście polskich szkół nie zdążyło z tym procesem. Zdaniem przedstawiciel Polonii powodem są sztuczne przeszkody stawiane przez litewski resort edukacji.

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak przyznał, że spotkanie z przedstawicielami mniejszości polskiej, w tym sprawa oświaty polskiej, była głównym punktem wizyty na Litwie wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

- Odnosimy do zmian z 2011 roku wprowadzonych przez rząd litewski niezwykle krytycznie i uważamy sprawy oświaty polskiej, pomocy naszym rodakom na Litwie w dziedzinie prowadzenia skutecznej edukacji za nasz priorytet – podkreślił Dziedziczak.

Jak dodał wiceszef MSZ resort ma kilka pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji, które wkrótce ogłosi.

Zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ Wojciech Tyciński wyjaśnił, że działania resortu są realizowane zarówno przez współpracę z działaczami polskimi, kierownictwem i kardą pedagogiczną poszczególnych szkół, a także za pomocą kontaktów z przedstawicielami władz litewskich oraz władzami samorządowymi.

- W ostatnim okresie, kiedy narastało zaniepokojenie kwestią przyznania kilku polskim szkołom w Wilnie akredytacji, a tym samym statusu gimnazjum, temat ten poruszał w Ministerstwie Oświaty i Nauki m.in. ambasador Czubiński – wyjaśnił.

Tyciński dodał, że tworzenie przedłużonych gimnazjów jest elementem realizowanej od kilku lat na Litwie reformy, która porządkuje tamtejsze szkolnictwo. Reforma ta obejmuje także szkoły mniejszości narodowych.

- Władze litewskie podkreślają, że ustawa obowiązuje już cztery lata, dlatego zarówno samorządy, jak i konkretne szkoły od wielu lat znają wymogi niezbędne do zmiany statusu szkoły, w związku z czym miały czas na uzyskanie akredytacji i przygotowanie się do nadchodzących przemian – dodał Tyciński.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polskie szkoły na Litwie szykanowane. Brak dialogu władz litewskich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!