XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska nie przyjmie imigrantów. Święcicki: jakim zagrożeniem jest 7 tys. uchodźców?

Polska nie przyjmie imigrantów. Święcicki: jakim zagrożeniem jest 7 tys. uchodźców?
Czy już zapomnieliśmy dlaczego uchodźcy uciekają ze swych ojczyzn?/Fot.pixabay.com/

• Sejm przyjął uchwałę zamykającą uchodźcom i imigrantom drogę do Polski.
• Codziennie przyjeżdża do Polski ok. 40 tys. cudzoziemców z różnych krajów i różnej religii.
• W tym kontekście trudno sobie wyobrazić, by 7 tys. uchodźców sprawdzonych przez służby, mogło być dla nas zagrożeniem. 
• W Arabii Saudyjskiej, w pobliżu Mekki, w klimatyzowanych namiotach może się pomieścić 3 mln uchodźców, pielgrzymi przebywają tam przez 3 dni w roku.

W piątek 1 kwietnia Sejm przyjął uchwałę dotyczącą polityki imigracyjnej, w której zapisano m.in., że izba niższa wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób ustanawiania unijnych stałych mechanizmów alokacji uchodźców, czy imigrantów.

W  uchwale czytamy ponadto, że „instrumenty polityki uchodźczej i imigracyjnej powinny pozostać w rękach państwa polskiego. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia rosnących napięć społecznych, których przyczyną jest nadmierna fala migracji z Bliskiego Wschodu do Europy”. W praktyce uchwała ta zamyka drogę olbrzymiej większości uchodźcom oraz emigrantom do Polski. Zgodnie z zapisami uchwały „państwo zgadza się na przyjęcie ludzi, którzy samotnie wychowują dzieci, a także małe dzieci i mniejszości religijne”. W domyśle wiadomo, że chodzi jedynie o chrześcijan.

Co więcej, Sejm skrytykował decyzje Rady Unii Europejskiej w sprawie relokacji 120 tys. uchodźców oraz poparcie tej decyzji przez ówczesny rząd PO-PSL.

Za przyjęciem uchwały zagłosowali niemal wszyscy posłowie PiS oraz Kukiz ’15 – łącznie 267 posłów. Przeciwko cała opozycja - 158 posłów. Wstrzymało się 14.

Wcześniej członkowie sejmowej komisji ds. UE nie poparli poprawki klubu Kukiz'15, która dotyczyła możliwości wezwania rządu do odłożenia wszelkich decyzji w sprawie alokacji uchodźców, do czasu referendum, w którym społeczeństwo wypowiedziałoby się, czy jest za ich przyjmowaniem.

Dmuchanie na zimne

Poseł Marcin Święcicki (PO) przypomina, że codziennie do Polski przyjeżdża ok. 40 tys. cudzoziemców. Pochodzą z najróżniejszych krajów. Są wśród nich chrześcijanie, muzułmanie. - I to nas jakoś nie niepokoi. Nikt nie chce zakazywać im wjazdu do naszego kraju. Nie oceniamy tak licznych przyjazdów w kategoriach szczególnego zagrożenia dla bezpieczeństwa – wskazuje Święcicki.

Natomiast takim zagrożeniem ma być 7 tys. uchodźców, których przyjazd rozłożony jest na 2 lata i którzy wcześniej mają być dokładnie sprawdzani. - Jaki to ma związek z naszym bezpieczeństwem? Czy Polsce opłaca się taki pokaz braku solidarności z UE w tej sprawie? – pyta poseł Święcicki.

Poseł Dominik Tarczyński (PiS) odnosząc się do kwoty 7 tys. uchodźców nazywa ją magiczną. Jego zdaniem jest to pierwsza kwota uchodźców przewidziana dla Polski.

– Jeśli zgadzamy się na system alokacyjny, to relokacja uchodźców jest poza nasza kontrolą i nie mamy wpływu na to, ilu emigrantów przyjmiemy. Kłamstwem i manipulacją jest to, że przyjmiemy w ciągu 2 lat 7 tys. osób – uważa Tarczyński.

Czytaj też: MSWiA wyklucza mur na granicy z Ukrainą

Jacek Protasiewicz (PO) odnosząc się do wypowiedzi posła przypomina, że decyzja podjęta w sprawie kwot rozdzielenia uchodźców była decyzją jednorazową. Był to efekt negocjacji, których podstawę prawną stanowił art. 78 ust. 3 Traktatu Lizbońskiego.

- Jeśli zgoda na przyjęcie 7 tys. uchodźców była decyzją błędną, narzucającą cokolwiek Polsce, to powinniście negować nie tę decyzję, ale Traktat Lizboński. Trzeba mieć pretensje do tych, którzy go negocjowali i przyjęli – mówi poseł.

Dziury w systemie rejestracji

Posłowie PiS podkreślają, że uchwała ws. uchodźców jest potrzebna nie tylko dlatego, że przewiduje ewentualne nieszczęścia do jakich może dojść, ale dlatego, że jest oparta o praktykę krajów europejskich, które doświadczyły strasznych tragedii związanych z terroryzmem.

Jak trudna jest kontrola uchodźców świadczą przykłady z Niemiec, gdzie zaginęło 10 tys. dzieci, a 150 tys. osób jest niezarejestrowanych, bo służby nie były w stanie tego zrobić. Uchwała ma właśnie zapobiec temu, co wydarzyło się w Niemczech. Skuteczne sprawdzanie uchodźców to też fikcja, czego najlepszym przykładem jest zamach w Paryżu.

Posłowie generalnie zgadzają się, że kryzys europejski związany w uchodźcami szybko się nie skończy. Wskazują na potrzebę wypracowania polityki migracyjnej rządu. To kryzys globalny, dlatego o jego rozwiązaniu powinniśmy dyskutować jako UE z wszystkim partnerami, m.in. Arabią Saudyjską, gdzie w pobliżu Mekki w klimatyzowanych namiotach może się pomieścić 3 mln osób, a pielgrzymi są tam przez 3 dni w roku.

Homogeniczne państwo polskie

Także Robert Winnicki (Kukiz`15) przekonuje, że zasadniczym obowiązkiem państwa polskiego jest wypracowanie polityki migracyjnej.

- Musi jednak ona mieć jeden zasadniczy cel: utrzymanie w miarę homogenicznego, etnicznie kulturowo i religijnego składu społeczeństwa polskiego. To jest nasz gwarant bezpieczeństwa. Nie może być żadnej solidarności z UE po błędzie z multikulturowością – przekonywał poseł.

- Na pograniczu polsko-niemieckim obywatele już zaczynają tęsknić za Strażą Graniczną. I dojdziemy do takiego momentu, że zaczniemy o tym dyskutować. Europa zachodnia ponosi historyczną, dziejową, cywilizacyjna klęskę – analizował Winnicki.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Polska nie przyjmie imigrantów. Święcicki: jakim zagrożeniem jest 7 tys. uchodźców?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!