Polska musi reagować szybko. Może zabraknąć lekarzy

Polska musi reagować szybko. Może zabraknąć lekarzy
W Polsce aktualnie na wszystkich rocznikach kierunków medycznych studiuje 21 tys. młodych osób. (fot.: Alex Proimos/flickr.com/CC BY-NC 2.0)

• W Polsce czynnie zawód lekarza wykonuje ponad 160 tys. osób. Na tysiąc mieszkańców przypada 2,2 lekarza.
• Na wszystkich rocznikach kierunków medycznych kształci się obecnie ponad 21 tys. młodych, a liczba lekarzy powyżej 60. roku życia przekroczyła już 24 proc.
• Zdaniem Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, jeśli nie zaczniemy reagować, wkrótce nie będzie miał nas kto leczyć, a jedynym rozwiązaniem będzie import lekarzy z zagranicy.

– W centralnym rejestrze Naczelnej Izby Lekarskiej mamy zarejestrowanych ponad 180 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, z czego ponad 160 tys. czynnie wykonuje swój zawód – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jeśli chodzi o liczbę lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców – Polska jest w ogonie Europy. To 2,2 lekarza na tysiąc osób. Dla porównania, w Grecji – 6,6 lekarza; w Niemczech (kraju, który cierpi na duży deficyt lekarzy i chce zatrudnić dwa roczniki absolwentów polskich uczelni) – 4,1 lekarza; w Czechach na tysiąc mieszkańców przypada 3,4; a w Rosji – 3,6 lekarza.

Czy te statystyki da się poprawić? – W Polsce aktualnie na wszystkich rocznikach kierunków medycznych studiuje 21 tys. młodych osób. Pojawił się pomysł zwiększenia limitu przyjęć na studia o 20 proc., ale jest on niewystarczający. Poza tym, aby zwiększyć na raz liczbę studentów, potrzebne jest dofinansowanie i potrzebni są wykładowcy – wyjaśnia Hamankiewicz.

Więcej przeczytasz na PulsHR.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!