XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

”Polityka karna nie może być wykorzystywana do celów politycznych”

”Polityka karna nie może być wykorzystywana do celów politycznych”
Według ministra nie należy zaprzeczając idei niezależności prokuratury. Fot. premier.gov.pl

Wszystkim, którzy opowiadają się za sztywnym połączeniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, przypominam, co działo się w czasach, kiedy politykę karną wykorzystywano do celów politycznych - mówi minister sprawiedliwości Borys Budka.

Wszystkim, którzy opowiadają się za sztywnym połączeniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i powrotem do stanu prawnego, który był wcześniej, przypominam tylko, co działo się w czasach nie tak dawnych, kiedy minister sprawiedliwości i zarazem prokurator generalny potrafił publicznie oskarżać osoby, które później były uniewinniane, czyli wykorzystywał politykę karną do celów politycznych - powiedział Budka.

Niezależna prokuratura

Według ministra należy reformować ten system, dokonywać w nim zmian, "ale nie zaprzeczając idei niezależności prokuratury".

Są takie kraje, w których czy premier, czy minister sprawiedliwości posiada większy niż w Polsce nadzór nad prokuratorem generalnym, ale nie naruszając autonomii prokuratury. Mam na myśli np. Niemcy, Austrię czy Francję - zauważył.

Przyznał on zarazem, że gdy pojawiają się zarzuty o polityczne działanie prokuratury albo nieudolność lub błędy w prowadzonych śledztwach, to skłaniają one opinię publiczną do podejmowania takich tematów, jak powrót do czasów, gdy minister sprawiedliwości był prokuratorem generalnym, który mógłby odwołać danego prokuratora, nakazać podjęcie określonych czynności. I ja to rozumiem - dodał.

Zawsze przestrzegam, by dokonywać takich ocen a nie zmieniać prawa pod wpływem chwili, pod wpływem jednego czy dwóch kazusów. To muszą być zmiany systemowe i jestem przekonany, że taka dyskusja w przyszłej kadencji parlamentu jest bardzo potrzebna - zakończył.

Czterech kandydatów

Krajowa Rada Sądownictwa przeprowadzi dziś publiczne wysłuchania czterech kandydatów na prokuratora generalnego.

Do KRS zgłosili się: obecny wiceprokurator generalny Robert Hernand, prok. Krzysztof Karsznicki z PG, Prokurator Apelacyjny w Warszawie Dariusz Korneluk i prok. Krzysztof Wójcik z PA w Krakowie, delegowany do PG.

Postanowiono, że kandydaci będą się prezentować w kolejności alfabetycznej. Każdy kandydat, po przedstawieniu, dokona autoprezentacji i omówi motywy ubiegania się o stanowisko prokuratora generalnego. Później przewidziano pytania członków KRS.

Dla każdego z kandydatów KRS przewidziała godzinę. Po południu - od godz. 15 - ma się zacząć zamknięta dla publiczności, druga część posiedzenia z dyskusją i głosowaniem. Tam zapadnie uchwała o zgłoszeniu prezydentowi kandydata na stanowisko prokuratora generalnego. Jej treść zostanie podana do publicznej wiadomości przez przewodniczącego Rady, po zapoznaniu się z treścią uchwały przez prezydenta.

Nowy szef prokuratury

Za tydzień - 13 października - odbędzie się natomiast publiczne wysłuchanie kandydatów, którzy zgłosili się na konkursu na nowego szefa prokuratury do Krajowej Rady Prokuratury.

Do konkursu przed KRP staną: Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim oraz prokuratorzy Prokuratury Generalnej Irena L. Łozowicka i Andrzej Janecki. Nowego prokuratora generalnego powołuje prezydent nie później niż w ciągu trzech miesięcy przed upływem kadencji dotychczasowego szefa prokuratury spośród kandydatów zgłoszonych przez KRS i KRP.

Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego nastąpiło w 2010 r., za rządu Donalda Tuska. Prace nad tą zmianą rozpoczął minister Zbigniew Ćwiąkalski, a dokonała się ona, gdy resortem kierował Krzysztof Kwiatkowski. Kolejni ministrowie: Jarosław Gowin, Marek Biernacki i Borys Budka nie byli już szefami prokuratury, choć - zgodnie z prawem - minister ma pewien wpływ na jej działanie, bo to on ministerialnym rozporządzeniem nadaje prokuraturze regulamin urzędowania, jego głos jest też decydujący ws. budżetu prokuratury.

Opiniuje też coroczne sprawozdanie z działalności prokuratora generalnego.

Pierwszym prokuratorem generalnym poza rządem został Andrzej Seremet - krakowski sędzia, którego 6-letnia kadencja dobiegnie końca 31 marca 2016 r. Rozpoczęły się właśnie wybory jego następcy, którego wskaże prezydent Andrzej Duda, wybierając spośród dwóch kandydatów przedstawionych mu przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury.

Odkąd rozpoczęto prace nad rozdzieleniem tych funkcji, przeciw tej zmianie protestowali politycy PiS, zdaniem których utrzymanie prokuratury w strukturze rządu pozwala władzy realizować politykę karną państwa i błędem jest wyłączenie prokuratury z tej struktury

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ”Polityka karna nie może być wykorzystywana do celów politycznych”

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!