Polacy chcą referendum? Wyborcy PiS i opozycji mają odmienne zdania

Polacy chcą referendum? Wyborcy PiS i opozycji mają odmienne zdania
52 proc. respondentów uważa, że w Polsce referenda ogólnokrajowe przeprowadza się "zbyt rzadko" (fot. mat. MSWiA)

45 proc. badanych uważa, że powinno się odbyć w Polsce referendum na temat przyjmowania uchodźców z krajów muzułmańskich, a 34 proc. chciałoby się wypowiedzieć w sprawie reformy edukacji - wynika z sondażu CBOS "O czym Polacy chcieliby się wypowiedzieć w referendum?".

Respondenci pytani przez CBOS: "W jakich sprawach, Pana(i) zdaniem, powinno się w Polsce w najbliższym czasie przeprowadzić ogólnokrajowe referendum?" zostali poproszeni o wskazanie z podanej listy nie więcej niż dwóch spraw. "Przyjmowanie uchodźców z krajów muzułmańskich" wskazało 45 proc. respondentów. "Reforma systemu edukacji" budzi zainteresowanie 34 proc. badanych, "Przyjęcie przez Polskę euro" interesuje 26 proc., "Prawna regulacja przerywania ciąży" 23 proc., a "Kierunki zmian ustrojowych w Polsce" 21 proc.

Badacze zwracają uwagę na zróżnicowanie w elektoratach partyjnych. Sympatycy PiS i Kukiz'15 chcieliby referenda w sprawie przyjmowania uchodźców (kolejno 57 i 55 proc.), a wyborcy Nowoczesnej, PO i SLD chcieliby się wypowiedzieć w sprawie reformy edukacji (kolejno 72, 52 i 43 proc.).

52 proc. respondentów uważa, że w Polsce referenda ogólnokrajowe przeprowadza się "zbyt rzadko", 29 proc., że "tak często, jak potrzeba", 13 proc. nie miało zdania, a 6 proc. stwierdziło, że referenda są "zbyt często".

56 proc. badanych uważa, że "zbyt rzadko" przeprowadza się w Polsce referenda w sprawach dotyczących lokalnych wspólnot, zdaniem 27 proc. "tak często, jak potrzeba", 15 proc. nie miało na ten temat zdania, a 2 proc. stwierdziło natomiast, że takie referenda są "zbyt często".

"Referenda należą do dość rzadko wykorzystywanych w Polsce narzędzi wpływu obywateli na podejmowanie decyzji dotyczących spraw lokalnych i krajowych. Faktyczne zainteresowanie obywateli udziałem w referendach ogólnopolskich także nie było, jak dotąd, duże. Jedynie w trwającym dwa dni referendum akcesyjnym (7-8 czerwca 2003 roku) frekwencja przekroczyła 50 proc. (58,85 proc.)" - czytamy w raporcie z badań.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 29 czerwca - 6 lipca 2017 roku na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy chcą referendum? Wyborcy PiS i opozycji mają odmienne zdania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!