XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PO w obronie ulg dla studentów i osób niepełnosprawnych

PO w obronie ulg dla studentów i osób niepełnosprawnych
Lenartowicz przypomniała na konferencji prasowej, że zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym miały służyć uporządkowaniu transportu zbiorowego (fot. facebook/Gabriela Lenartowicz)

• PO złożyła w Sejmie projekt ustawy, która wydłużyłaby o rok obowiązywania przepisów, na mocy których m.in. uczniom, studentom i osobom niepełnosprawnym przysługują ulgi na przewozy transportem publicznym.
• Nad odpowiednimi zmianami w prawie pracuje też MIB.

W ostatnich dniach media informowały, że od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, na mocy których zniżki na przejazdy liniami kolejowymi TLK, Intercity oraz komercyjnymi liniami autobusowymi mogą stracić m.in. uczniowie, studenci i osoby niepełnosprawne; w myśl nowych przepisów, ustawowe zniżki na przejazdy będą obowiązywać tylko w przewozach o charakterze użyteczności publicznej; o tym, które przewozy będą miały taki charakter, decydować mają samorządy.

Problem ewentualnej utraty ulg dostrzegło zarówno Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, jak i posłowie PO. Posłanki Aldona MłyńczakGabriela Lenartowicz poinformowały, że Platforma złożyła projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, który przesuwa o rok wejście w życie przepisów, które grożą utratą ulg dla pasażerów.

Lenartowicz przypomniała na konferencji prasowej, że zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym miały służyć uporządkowaniu transportu zbiorowego, tak by za organizację tego transportu odpowiadali nie przewoźnicy komercyjni, a organy władz publicznych. Zmiany zakładają tworzenie przez samorządy zintegrowanych planów transportowych, a odpowiedzialność za zapewnienie publicznego transportu publicznego dla społeczności lokalnych spoczywać będzie na wójtach, burmistrzach, prezydentach i marszałkach, a nie na prywatnych firmach.

Czytaj też: PSL, Nowoczesna, PO, lewica i KOD wzywają do udziału w marszu 7 maja

Opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym ma dać samorządom więcej czasu na opracowanie zintegrowanych planów transportowych.

"Na prośbę organizacji studenckich, osób niepełnosprawnych, PO składa nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, tak aby przedłużyć vacatio legis ustawy o rok, czyli do 1 stycznia 2018 roku. Dzięki temu wszystkie ulgi zostaną zagwarantowane tej dużej rzeszy osób, a samorządy będą miały szansę na lepsze przygotowanie się do wykonania zadania, które opisane jest właśnie w tej ustawie, czyli o zintegrowanym transporcie zbiorowym" - powiedziała Młyńczak.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało w poniedziałkowym (25 kwietnia) komunikacie, że prowadzi analizy dotyczące rozwiązania tej kwestii. "Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad uporządkowaniem przepisów w tym zakresie. MIB pozostaje w stałym kontakcie z Senatem, gdzie równolegle przygotowywany jest projekt, przesuwający wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. W tym czasie MIB przygotuje projekt ustawy, który wyeliminuje zagrożenia związane z wejściem w życie niekorzystnych dla pasażerów przepisów" - napisano w komunikacie resortu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PO w obronie ulg dla studentów i osób niepełnosprawnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!