XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PO i PSL chcą posiedzenia komisji kultury ws. zwolnień dziennikarzy w TVP i PR

PO i PSL chcą posiedzenia komisji kultury ws. zwolnień dziennikarzy w TVP i PR
O złożeniu wniosku poinformowała Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO (fot. mat. pras.)

• Posłowie PO i PSL złożyli wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu poświęconego zwolnieniom dziennikarzy w TVP i Polskim Radiu oraz standardom panującym w tych mediach.
• PO i PSL chcą, by w obradach komisji wzięli udział m.in. prezesi TVP i PR.

"Dzisiaj w imieniu jednej trzeciej posłów należących do sejmowej komisji kultury i środków przekazu, posłów PO i PSL, złożyliśmy do pani przewodniczącej Elżbiety Kruk wniosek (...) o zwołanie posiedzenia komisji poświęconego wyjaśnieniu okoliczności i przyczyn zwolnień dziennikarzy z publicznego radia i telewizji po (...) zmianie kierownictwa obu mediów" - powiedziała Śledzińska-Katarasińska na konferencji w Sejmie.

Platforma i PSL chcą, by w posiedzeniu komisji wzięli udział: szefowie TVP Jacek Kurski i Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego, którym kieruje red. Seweryn Blumsztajn z Gazety Wyborczej i innych działających w Polsce stowarzyszeń dziennikarskich, a także reprezentantów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i - jeśli wyrażą chęć wzięcia udziału w obradach komisji - także zwolnionych dziennikarzy.

Urszula Pasławska (PSL) oceniła, że po grudniowej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i zmianie kierownictwa w TVP i PR w obu tych mediach skończył się pluralizm w doborze tematów i obiektywizm przekazywanych informacji. "Wydaje się często, że Telewizja Trwam jest bardziej obiektywna niż media publiczne - mogę tutaj przytoczyć chociażby informację z ostatnich dni, kiedy po dużym proteście rolników, TVP Info podało, że było ich kilkaset, a tak naprawdę w tym proteście przez Sejmem uczestniczyli kilka tysięcy osób" - powiedziała posłanka Stronnictwa.

Jak dodała, obecna sytuacja w mediach publicznych skutkuje zwolnieniami lub odejściem dziennikarzy z TVP. Jej zdaniem, dziennikarze również boją się "zdawać trudne pytania w imieniu Polek i Polaków". "Polacy mają prawo do rzetelnej informacji - to prawo daje im deklaracja praw człowieka, konstytucja czy prawo prasowe" - podkreśliła Pasławska.

"Dlatego będziemy pytać na komisji o standardy w mediach publicznych, o to, czy zbliżamy się do BBC, czy może do Białorusi; czy to są standardy Orbana, czy Erdogana?" - dodała posłanka PSL. W jej ocenie, "tak trudnej sytuacji w mediach publicznych do tej pory nigdy nie było".

Śledzińska-Katarasińska chce z kolei zapytać na komisji, czy dla PiS najlepszymi wzorami funkcjonowania mediów publicznych są "wzory autorów stanu wojennego". "Dokładnie taka sama operacja wobec dziennikarzy, o takiej skali i z takimi konsekwencjami odbyła się, a wiem o tym, byłam uczestnikiem, czy podmiotem takiej operacji, w roku 1982. Wtedy negatywnie dziennikarzy weryfikowano, wyrzucano i zamykano przed nimi drzwi instytucji, w której wcześniej pracowali" - zaznaczyła posłanka Platformy.

Zgodnie z art. 152 regulaminu Sejmu, na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej liczby członków komisji jej przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie komisji. Ma na to 30 dni.

W ostatnich dniach z TVP Info zwolniono trzy wydawczynie: Izabelę Leśkiewicz, Magdalenę Siemiątkowską i Małgorzatę Serafin. Według wtorkowego oświadczenia Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w sobotę, 12 marca Leśkiewicz i Siemiątkowska "uznały, że protest KOD-u powinien być dominującym wydarzeniem w serwisach informacyjnych TVP Info", natomiast w opinii dyrekcji TAI "protest KOD-u był ważnym, ale nie jedynym tematem dnia".

Jak poinformowano w oświadczeniu TAI "w związku z odmową wykonania powierzonych zadań programowych, odmową zaproponowania alternatywnych pomysłów programowych i porzuceniem miejsca pracy, co bezpośrednio zagroziło ciągłości emisji TVP INFO, dyrektor TAI Mariusz Pilis zdecydował o natychmiastowym zakończeniu współpracy" z Izabelą Leśkiewicz i Magdaleną Siemiątkowską.

Małgorzata Serafin z kolei - jak podano we wtorkowym (15 marca) oświadczeniu TAI - odmówiła na antenie TVP Info emisji dwóch materiałów reporterskich, które powstały dzień wcześniej w "Wiadomościach". TAI - jak podano - kończy z nią współpracę "w trybie natychmiastowym".

W czwartek (17 marca) do decyzji szefa TAI odniosły się trzy zwolnione wydawczynie. Z ich oświadczenia wynika, że Leśkiewicz i Siemiątkowska nie zgodziły się, by TVP Info nie transmitowało na żywo przemówień podczas marszu KOD, ani momentu, kiedy marsz rusza sprzed Trybunału Konstytucyjnego. W tym czasie kierownictwo stacji chciało transmitować konferencję Episkopatu Polski na temat Światowych Dni Młodzieży, która także odbywała się w tym dniu o godz. 12. "Wydawcy zaproponowali, aby odwrócić kolejność i najpierw pokazać na żywo fragment manifestacji, a następnie retransmitować konferencję Episkopatu Polski. Dyrektor TAI Mariusz Pilis nie zgodził się na takie rozwiązanie" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem jego autorów, wydawcy tego dnia "dostali również polecenie, aby zlecić dziennikarzom realizację dwóch materiałów, o tym jak +KOD-owcy hejtują zwykłych ludzi+ oraz o tym jak za rządów Platformy Obywatelskiej w czasie manifestacji strzelano do ludzi z broni gładkolufowej". "Wydawcy odmówili zlecenia takich materiałów, uzasadniając to brakiem rzetelności dziennikarskiej i łamaniem zasad obiektywizmu. Również obecni na kolegium reporterzy zaprotestowali przeciwko realizacji tematów z narzuconą tezą" - głosi oświadczenie.

Dziennikarki napisały też w swym stanowisku, że "materiał z tezą o strzelaniu do demonstrantów zrealizowały Wiadomości TVP". "Następnego dnia jego emisji odmówiła Małgorzata Serafin twierdząc, że jest on jednostronny i nierzetelny" - czytamy.

Po wprowadzonych przez PiS zmianach w mediach publicznych, z pracą w TVP pożegnało się wielu dziennikarzy, m.in. Beata Tadla, Piotr Kraśko, Justyna-Dobrosz-Oracz, Hanna Lis, Diana Rudnik, Jarosław Kulczycki, Milena Kruszniewska, Karolina Lewicka, Jacek Tacik, a z Polskiego Radia m.in. Jerzy Sosnowski, Katarzyna Pilarska, Przemysław Szubartowicz, Kamila Terpiał.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO i PSL chcą posiedzenia komisji kultury ws. zwolnień dziennikarzy w TVP i PR

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!