Płoty na południowej granicy Polski? MSWiA zabiera głos

Płoty na południowej granicy Polski? MSWiA zabiera głos
Funkcjonariusze SG wyposażeni są w nowoczesny elektroniczny sprzęt oraz dobrze przygotowani do wykonywania swoich zadań - twierdzi MSWiA /Fot.arch.SG/

• Lasy i niezamieszkane tereny  sprzyjają otwarciu nowego kanału przerzutowego na południowo-wschodniej granicy Polski.
• Polskie granice są dobrze chronione - zapewnia jednak MSWiA ucinając spekulacje dotyczace budowy dodatkowych ogrodzeń.
• Wniosek UE w odniesieniu do wzmocnienia kontroli z użyciem odpowiednich baz danych na granicach zewnętrznych, skuteczniej utrudni terrorystom podróżowanie po UE.

- „Na dzień dzisiejszy oceniamy, że na granicy Polski takich instalacji budować nie ma potrzeby” – zapewnił posłów Komisji ds. UE Jakub Skiba, podsekretarz stanu w MSWiA, nawiązując sytuacji w krajach południowo - europejskich, zwłaszcza bałkańskich, gdzie sprawa budowy płotów na granicach traktowana jest poważnie. Węgrzy np. zdecydowali się odgrodzić granice z Serbią. Chodzi oczywiście o obawy związane z tłumami uchodźców. 

Może nie jest tak dobrze?

Odniósł się tym samym też do obaw niektórych posłów oraz grup społecznych propagujących  od pewnego czasu budowę takich instalacji na naszej południowo-wschodniej granicy. Sylwester Chruszcz (Kukiz` 15) zwrócił m.in. uwagę na wypadek w Sołotwinie w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu, gdzie  Straż Graniczna zatrzymała samochód, który dachował, z 13 emigrantami. Jego zdaniem zdarzenie to potwierdza, że przez granicę przechodzą nielegalni emigranci.

- Oznacza to, polska granica, która jest granicą Unii, jest nieszczelna. Idzie wiosna, będziemy mieć o wiele więcej takich przypadków i musimy być na to gotowi – mówił poseł.

Czytaj też: Ruch narodowy chce ogrodzenia na granicy polsko-ukraińskiej

Nawiązując do tego problemu Wojciech Bakun (Kukiz`15) zwrócił uwagę, że nie mamy danych o przemytach, które się powiodły.

- Jeżeli chcemy mówić o szczelności polskiej granicy, to wystarczy porozmawiać z ludźmi na południowym-wschodzie kraju, z okolic Bieszczad. Oni potwierdzą, że przekroczenie granicy nie jest tam żadnym problemem. Granica nie jest zamknięta. Lasy, niezamieszkane tereny, sprzyjają wręcz otwarciu nowego kanału przerzutowego w tamtym terenie - uważa poseł Bakun.

Nasza granica dobrze strzeżona?

- Wizytowałem tę granicę, widziałem stan zabezpieczeń jaki jest tam stosowany i zapewniam, że poziom ochrony jest dobry. Jest to jedna z najlepiej chronionych granic europejskich. Strażnicy wyposażeni są w sprzęt elektroniczny, w kamery noktowizyjne, termowizyjne, różnego rodzaju czujniki, stosują fotopułapki. Jest ochrona powietrzna, zarówno jeśli chodzi o śmigłowce, jak i odpowiednie samoloty – przekonywał wiceminister Skiba.

Mówił o nadzorowanym zaoranym pasie i wyspecjalizowanych w odnajdywaniu i ściganiu ludzi psów. Jedyną metodą, która mogłaby dodatkowo zwiększyć ten poziom bezpieczeństwa byłaby budowa płotu. - Rząd na razie nie ma zamiaru przeprowadzania tak radykalnego kroku - podkreślał wiceminister.

Struktury mafijne testują granicę

Wiceminister Skiba potwierdził jednak informację o inwazyjnym przekroczeniu granicy. Nie zgodził się za to z ocenami, że południowa granica polska jest nieszczelna. - Oceniamy, że jest to testowanie naszej straży granicznej, naszego zabezpieczenia granic w formie bardzo brutalnej – zapewniał wiceminister.

Wyjaśnił, że samochodem podróżowali obywatele Austrii, ale narodowości Czeczeńskiej oraz obywatel Kosowa. Zgodził się, że może to wskazywać na próbę uruchomienia nowego szlaku migracyjnego.

- W ten proceder zaangażowane są struktury mafijne, przestępcze, niemniej jednak, próba sforsowania granicy nie zakończyła się sukcesem. Szybki i zdecydowany pościg naszej SG uniemożliwił nielegalne przekroczenie granicy. Taka właśnie polityka jeśli chodzi o ochronę polskich granic będzie utrzymywana – zapewniał Skiba.

Jego zdaniem wniosek UE w odniesieniu do wzmocnienia kontroli z użyciem odpowiednich baz danych na granicach zewnętrznych jest odpowiedzią na zmiany kodeksu granicznego strefy Schengen, w związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Jego celem nie jest jednak zmierzenie się z kwestią migracji, ale walka ze zjawiskiem tzw. zagranicznych bojowników. 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Płoty na południowej granicy Polski? MSWiA zabiera głos

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!