XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Platforma Obywatelska przedstawiła swój pomysł na Polskę Wschodnią

Platforma Obywatelska przedstawiła swój pomysł na Polskę Wschodnią
Działacze PO zebrali się na podlaskiej konwencji programowej w Białymstoku. (fot. : twitter.com)

• W Białymstoku odbyła się regionalna podlaska konwencja programowa Platforma Obywatelska 2.0.
• To wstęp do kongresu programowego Platformy, który odbędzie się 24 września w Warszawie.
• PO proponuje subwencję ekologiczną dla samorządów, które mają na swoim terenie obszary chronione takie jak parki narodowe, krajobrazowe czy rezerwaty przyrody.

Dokończenie budowy infrastruktury drogowej, pomoc dla gmin, które mają na swoim terenie obszary chronione oraz współpraca nauki z biznesem, by rozwijać innowacje- to pomysły PO na rozwój Polski wschodniej na najbliższe lata.

Rozmawiano o tym 9 lipca w Białymstoku na regionalnej podlaskiej konwencji programowej Platforma Obywatelska 2.0, która jest przygotowaniem do kongresu programowego Platformy, który odbędzie się 24 września w Warszawie.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna powiedział, że podczas regionalnych konwencji wypracowywany jest program, z którym PO pójdzie do wyborów samorządowych. Zapowiedział, że to wszystko co zostanie przedyskutowane, zebrane, stworzy program do realizacji po następnych wyborach.

- Co mamy zrobić w następnej kadencji samorządowej, po dwunastu latach rządzenia w samorządach, co zrobić dalej - mówił Schetyna.

Przypomniał, że rząd Donalda Tuska realizował program Rozwój Polski Wschodniej (2007-2013, następcą tego programu z podobną pulą finansową jest obecnie program Polska Wschodnia 2014-2020-PAP) i były to pieniądze, które zainwestowano w Polskę Wschodnią (z programu korzysta pięć województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie-PAP).

Schetyna powiedział, że wiadomo, że są to działania "niewystarczające", ale udało się udowodnić, że to dobra droga. Mówił, że najważniejsze w przyszłości dla Polski wschodniej jest szerokie "otwieranie jej na Europę", bo ma potencjał, także wielokulturowy i społeczny.

Szef PO stwierdził, że "symbolami sukcesów rządu PO-PSL w Podlaskiem są fabryka ultracienkich płyt wiórowych koncernu IKEA, która powstała w gminie Orla oraz zbudowana po wielu latach starań, znana na świecie za sprawą sporu o dolinę Rospudy obwodnica Augustowa". Obwodnica była oddana w 2014 r.

- Dwie różne sprawy ale zakończone sukcesem. Teraz wszystko jest przed nami - dodał.

Jedną z propozycji PO, oprócz dokończenia infrastruktury drogowej, jest subwencja ekologiczna, którą miałyby dostawać samorządy, które mają na swoim terenie obszary chronione takie jak parki narodowe, krajobrazowe czy rezerwaty przyrody. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z opłat za korzystanie ze środowiska, które wpływają do NFOŚiGW. Samorządy same ustalałyby cel, na jaki byłaby przeznaczana taka subwencja. PO chce też m.in. stawiać na współpracę nauki z biznesem by rozwijać innowacyjną przedsiębiorczość.

Schetyna pytany o to, jak powinna wyglądać polska polityka zagraniczna wobec Wschodu Schetyna powiedział, że ma wrażenie, iż w ostatnich miesiącach "Polska nie ma wpływu na wschodnią politykę europejską dzisiaj".

- Polska polityka zagraniczna jest dzisiaj osamotniona. Sojusznik, który został wybrany jako strategiczny partner rządu PiS-u podjął decyzję, czy jest zakładnikiem decyzji, o opuszczeniu UE. To wszystko nie najlepiej nas dzisiaj nastraja i nie najlepiej opisuje rzeczywistość. Ale w imieniu PO możemy powiedzieć, że będziemy bardzo konsekwentnie budować i pilnować te interesy polskie w polityce wschodniej - powiedział dziennikarzom Schetyna.

Były szef MON w rządzie PO-PSL Tomasz Siemoniak mówił dziennikarzom - w kontekście szczytu NATO w Warszawie - że Polska wschodnia powinna skorzystać na rotacyjnych batalionach, które będą umieszczone w Polsce i krajach bałtyckich. Podkreślił, że rząd PO podjął decyzję ws. koncepcji wzmocnienia ściany wschodniej, m.in o decyzję o tworzeniu w Białymstoku dowództwa brygady rozpoznawczej.

- Więc nie trzeba nas przekonywać do tego, że w Polsce północno-wschodniej też powinny się znaleźć te jednostki amerykańskie" - mówił Siemoniak. Dodał, że "Białystok, Suwałki, Ciechanów (woj. mazowieckie), województwo warmińsko-mazurskie, to są bardzo pożądane lokalizacje dla tego batalionu i przyszłych jednostek". Sam Szczyt NATO ocenił "dobrze", a piątkowe ustalenia "przyjmuje z zadowoleniem".

Przywódcy państw NATO podjęli w piątek decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionowych grup bojowych liczących po ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Zostaną one rozmieszczone w przyszłym roku na zasadzie rotacji. Stany Zjednoczone będą państwem ramowym wielonarodowego batalionu sił NATO, który znajdzie się w Polsce.

Ponadto od przyszłego roku w Europie Środkowo-Wschodniej na zasadzie rotacyjnej mają przebywać także żołnierze Stanów Zjednoczonych, stanowiący ekwiwalent brygady pancernej. Prezydent USA Barack Obama poinformował, że dowództwo tej brygady znajdzie się w Polsce.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Platforma Obywatelska przedstawiła swój pomysł na Polskę Wschodnią

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!