XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PKW: karty do głosowania w wyborach i w referendum do jednej urny

PKW: karty do głosowania w wyborach i w referendum do jednej urny
PKW nie widzi konieczności stosowania oddzielnych urn. Fot. mws.org.pl

Jeśli referendum zostanie zarządzone na dzień wyborów parlamentarnych, konieczna będzie m.in. zmiana wzoru spisów wyborców - poinformowała PKW. Komisja nie widzi natomiast konieczności stosowania oddzielnych urn.

O organizacji referendum ogólnokrajowego i wyborów parlamentarnych w tym samym dniu Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Szczegóły po zgodzie Senatu

W piśmie podpisanym przez wiceszefa PKW Sylwestra Marciniaka czytamy, że z uwagi na konieczność szczegółowej analizy, Komisja wyda swoją opinię ws. godzin głosowania i trybu pracy komisji obwodowych dopiero po ewentualnym wyrażeniu zgody przez Senat na zarządzenie referendum.

Marszałek Senatu zwrócił się do PKW na początku tygodnia z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości, które ma wobec wniosku prezydenta Andrzeja Dudy - prezydent zaproponował, by przeprowadzić referendum w dniu wyborów parlamentarnych 25 października.

Borusewicz chciał, by PKW "wskazała, w jaki sposób chce przeprowadzić równocześnie referendum i wybory parlamentarne - czy to jest możliwe i na jakich zasadach".

W udostępnionym przez Kancelarię Senatu piśmie podkreślono, że z przepisów wynika, że nawet w przypadku gdy wybory i referendum odbędą się w różnych godzinach - wybory 7-21; referendum 6-22 - cisza w wyborach do Sejmu i Senatu będzie obowiązywała do godz. 21; cisza referendalna - godzinę dłużej.

Dodatkowa rubryka

Natomiast - zauważa PKW - jeśli, po zarządzeniu referendum na 25 października, "głosowanie w referendum i w wyborach parlamentarnych będzie przeprowadzane w tych samych godzinach, to zarówno cisza wyborcza jak i referendalna będzie obowiązywać do czasu zakończenia głosowania".

W przypadku zarządzenia referendum - informuje PKW - Komisja wystąpi do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z wnioskiem o pilną zmianę rozporządzenia o zmianę rozporządzenia określającego m.in. wzór spisu wyborców.

Chodzi o dodanie do wzoru dodatkowej rubryki na potwierdzenie odbioru karty do głosowania w referendum.

Gdyby MAC nie dokonał zmiany rozporządzenia, to - jak informuje PKW - Komisja zaleci komisjom obwodowym, by czyniły adnotacje w rubryce "uwagi", jeśli wyborca odmówiłby przyjęcia którejś z kart - "bez Sejmu", "bez Senatu" lub "bez referendum".

Frekwencja - liczy się liczba ważnych kart wyjętych z urny

PKW podkreśla, że frekwencję ustala się jednak nie na postawie liczby wydanych kart do głosowania, tylko na podstawie "liczby ważnych kart wyjętych z urny", a nie wydanych czy liczby podpisów.

Komisja zaznaczyła też w odpowiedzi, że nie ma konieczności zastosowania odrębnych urn wyborczych do referendum i wyborów parlamentarnych - podobnie jak nie ma jej w wypadku wyborów samorządowych, gdzie do jednej urny wrzuca się cztery różne karty do głosowania.

Kampania i agitacja

PKW poinformowała też, że zgodnie z art. 47 ustawy "Kampania referendalna i jej finansowanie" wydatki ponoszone przez podmioty biorące udział w kampanii referendalnej są pokrywane ze źródeł własnych; zatem przepisy Kodeksu wyborczego nie mają w tym przypadku zastosowania.
Komisja odpowiedziała też na wątpliwości dotyczące ewentualnego agitowania na rzecz danej partii podczas kampanii referendalnej.

Podmioty uczestniczące w kampanii referendalnej nie mogą w ramach tej kampanii prowadzić agitacji wyborczej w rozumieniu art. 105 Kodeksu wyborczego - wskazała.

Zapis ten stanowi, że "agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie, do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego" oraz, że agitację wyborczą można prowadzić od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego na zasadach, w formach i w miejscach, określonych przepisami kodeksu.

PKW dodała, że partie nie mogą też w ramach kampanii referendalnej prowadzić i finansować agitacji wyborczej na rzecz upowszechniania swoich celów programowych. Przypomniała też, że kampania referendalna może być prowadzona wyłącznie przez określone podmioty, a agitacja wyborcza - wyłącznie przez komitet wyborczy.

Komisja przypomniała też, że zajmuje się oceną przestrzegania tych zasad wyłącznie w zakresie badania poprawności finansowania kampanii wyborczej przez komitety wyborcze oraz badania prawidłowości finansowania przez partie polityczne.

Natomiast ocena i reagowanie jeśli chodzi o wprowadzanie elementów agitacji do kampanii referendalnej lub eksponowanie w niej kandydatów na posłów i senatorów - wskazała PKW - należy nie do niej, ale do sądów i organów ścigania.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKW: karty do głosowania w wyborach i w referendum do jednej urny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!