XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PKP PLK koordynatorem transportu kolejowego w trakcie ŚDM. Jest specustawa

PKP PLK koordynatorem transportu kolejowego w trakcie ŚDM. Jest specustawa
PKP PLK będzie koordynować transport kolejowy w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. (Fot.: PTWP, Andrzej Wawok)

• PKP PLK będzie koordynować transport kolejowy w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
• Tak wynika z projektu specjalnej ustawy dotyczącej tego wydarzenia.
• Projekt zakłada także m.in. możliwość realizacji przewozów międzywojewódzkich przez koleje samorządowe.

Jak wynika z projektu specustawy, zadania PKP PLK obejmują m.in. współpracę z organizatorem ŚDM w zakresie określenia potrzeb przewozowych uczestników, opracowanie planu działań niezbędnych do zapewnienia uczestnikom transportu kolejowego, a także przygotowanie infrastruktury kolejowej na potrzeby obsługi uczestników tego spotkania.

PKP PLK odpowiedzialna będzie także za współpracę z zarządcami dworców kolejowych oraz operatorami kas biletowych, aby zapewnić uczestnikom ŚDM informacje o przewozach kolejowych.

W projekcie zaproponowano też rozwiązania, które mają pozwolić samorządowym przewoźnikom kolejowym wykonywać przewozy międzywojewódzkie dla uczestników ŚDM.

"Należy założyć, iż z uwagi na ograniczone rezerwy taborowe spółka PKP Intercity i Przewozy Regionalne nie będą w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb przewozowych. Wówczas spółki samorządowe mogłyby wykonywać przewozy międzywojewódzkie łączące np. woj. małopolskie z podkarpackim, śląskim, dolnośląskim, czy świętokrzyskim" - wskazano w uzasadnieniu.

Obecnie w Polsce kolejowe przewozy pasażerskie wykonuje 13 licencjonowanych przewoźników kolejowych, w tym PKP Intercity i Przewozy Regionalne, spółki powołane przez samorządy województw np. Koleje Mazowieckie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie oraz przewoźnicy prywatni wykonujący przewozy na rzecz województw lub okresowo przewozy turystyczne.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że aby zapewnić powszechny dostęp młodzieży do przewozów kolejowych w czasie ŚDM, ceny biletów powinny być na poziomie stosowanym obecnie w pociągach osobowych lub pospiesznych, natomiast przewoźnicy powinni mieć prawo ubiegania się o rekompensatę, w przypadku wykazania straty z tytułu takich przewozów.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, zgodnie z ustawą o finansach publicznych przewoźnicy samorządowi będą mogli otrzymać dotacje na pokrycie nie więcej niż 80 proc. straty.

Również PKP PLK będzie mogło otrzymać od ministra właściwego do spraw transportu (w tym przypadku to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa - PAP) dotacji celowej na finansowanie zadań związanych z przewozami uczestników ŚDM.

W przypadku znacznej liczby przewozów okazjonalnych związanych z ŚDM zarządca infrastruktury kolejowej (PKP PLK) będzie mógł dokonać zmian w rozkładzie jazdy, podając je do publicznej wiadomości nie później niż 14 dni przed ich wprowadzeniem. Jednak zmiany takie będzie można wprowadzać nie częściej niż dwa razy w miesiącu.

Jeśli chodzi o transport drogowy podczas ŚDM, w projekcie zaproponowano, aby Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad(GDDKiA) ustalił wykaz rekomendowanych tras przejazdu niezbędnych dla sprawnego przemieszczania się uczestników ŚDM oraz żeby monitorował natężenie ruchu na drogach publicznych i występowanie ewentualnych utrudnień. Miałby informować o tym zarówno na swojej stronie internetowej, jak i na tablicach informacyjnych lub ewentualnie na portalach społecznościowych.

Wykaz dróg opracowany przez GDDKiA byłby także przedkładany pełnomocnikowi rządu do spraw organizacji Światowych Dni Młodzieży.

"Wykaz ten powinien być brany pod uwagę przez zarządców dróg w przypadku ustalania organizacji ruchu lub zmiany tej organizacji na drogach ujętych w tym wykazie" - podkreślono w uzasadnieniu.

W projektowanej ustawie zawarto także regulacje dotyczące transportu lotniczego.

Zaproponowano m.in. wyłączenie 3-dniowego terminu (określonego w ustawie Prawo lotnicze) na składanie wniosków o zezwolenie na przewóz lotniczy, jeśli dotyczyć on ma uczestników ŚDM i składany będzie między 18 lipca a 2 sierpnia br. Wnioski takie będą więc mogły być składane do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego choćby na dzień przed planowanym przewozem.

Inny z przepisów dotyczących ruchu lotniczego zobowiązuje - w okresie od 18 lipca do 2 sierpnia br. - służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne, zarządzających lotniskami oraz przewoźników lotniczych do przekazywania prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) informacji o wszelkich zagrożeniach. Na żądanie prezesa ULC przekazywane mają być także wszelkie inne informacje dotyczące lotnictwa cywilnego związane w szczególności z obsługą ruchu na lotnisku.

W projekcie zapisano także, że od 17 lipca do 3 sierpnia br. w zakresie operacji lotniczych obejmujących starty i lądowania w porze dziennej i nocnej na lotniskach użytku publicznego nie stosuje się ograniczeń wynikających z wymagań w zakresie ochrony środowiska przed hałasem.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Franciszka w Polsce oraz Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016 ma być przedmiotem jednego z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się Krakowie w dniach 26-31 lipca br. W tym czasie do Polski może przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów z całego świata.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKP PLK koordynatorem transportu kolejowego w trakcie ŚDM. Jest specustawa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!