XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PiS za projektem powołującym Służbę Ochrony Państwa

PiS za projektem powołującym Służbę Ochrony Państwa
Jak podkreślił Czartoryski w związku z narastającym zagrożeniem terrorystycznym, konieczna jest "aktywna" odpowiedź (fot. Sejm/twitter)

Służba Ochrony Państwa będzie posiadała realne uprawnienia do ochrony osób i budynków - oświadczył w Sejmie Arkadiusz Czartoryski (PIS) podczas debaty nad rządowym projektem o powołaniu - w miejsce Biura Ochrony Rządu - Służby Ochrony Państwa.

W czwartek (7 grudnia) posłowie debatują nad rządowym projektem ustawy o SOP. Komisja administracji i spraw wewnętrznych we wtorek zaopiniowała projekt pozytywnie.

Czartoryski podkreślił, że SOP będzie miał odpowiednie uprawnienia, aby "realnie chronić osoby i ważne budynki".

"Nowa ustawa o SOP czerpie z tego dorobku BOR, który był dobry. Zachowuje wszystkie dobre elementy a odrzuca wadliwe elementy, które były już u zarania BOR" - powiedział Czartoryski.

Wskazał, że Służba będzie mieć uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze. "Ale nie w takim zakresie, jak policja, i inne służby specjalne" - zapewnił.

Jak podkreślił Czartoryski w związku z narastającym zagrożeniem terrorystycznym, konieczna jest "aktywna" odpowiedź. "Zagrożenia terrorystyczne są w naszej części świata coraz bardziej zuchwałe. To są wyzwania bardzo poważnie i musimy na nie aktywnie odpowiedzieć i dlatego jest ta ustawa" - dodał.

W Służbie Ochrony Państwa, ma pracować 3 tys. osób (w BOR jest ponad 2 tys. etatów).

W myśl projektu, zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych. Służba ta ma realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

Zgodnie z projektem, funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących ochronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających. Jak podkreśla MSWiA, w ten sposób SOP nie będzie uzależniona od informacji uzyskiwanych od innych służb, co wpłynie korzystnie na szybkość i efektywność jej działania.

Komendant SOP ma otrzymać status centralnego organu administracji rządowej, co - według projektodawców - ma przyspieszyć i usprawnić proces decyzyjny. Projekt zakłada powołanie administratora bezpieczeństwa informacji przetwarzanych przez SOP. Szef MSWiA ma przedstawiać corocznie Sejmowi i Senatowi informację dotyczącą kontroli operacyjnej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS za projektem powołującym Służbę Ochrony Państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!