PiS: Reforma oświaty nie będzie miała opóźnień

PiS: Reforma oświaty nie będzie miała opóźnień
Poseł Marzena Machałek zapowiedziała, że jeszcze w tym roku dojdzie do przegłosowania prawa edukacyjnego. (fot.:youtube.com)

• Poseł PiS Marzena Machałek zdementowała informacje medialne, jakoby reforma edukacji miała być zahamowana.
• Zapowiedziała, że w listopadzie projekt ustawy trafi do Sejmu i zostanie przegłosowany jeszcze przed końcem roku.

- Niektórzy mają do nas pretensje, że za dużo robimy - mówiła w czwartek rano (27 października) w TVP Marzena Machałek, poseł PiS oraz członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Poseł zaprzeczyła jakoby miała być korekta terminów reformy. W tym tygodniu (23 i 26 października) pojawiły się sugestie, że część posłów Prawa i Sprawiedliwości naciska na Jarosława Kaczyńskiego, by opóźnił zmiany w edukacji.

- To są tylko informacje medialne. Reforma edukacji nie zostanie odłożona, będzie wprowadzana stopniowo i wszystko idzie zgodnie z planem - zapewniała Machałek, tym samym dementując wcześniejsze informacje. W ocenie poseł, pod koniec listopada projekt ustawy będzie w Sejmie. - Do końca grudnia przegłosujemy reformę edukacji - dodaje Machałek.

Poseł podkreśliła, że dzięki reformie, uratowane zostaną licea. Ponieważ reforma przywróci w Polsce system kształcenia 8 + 4, licea zostaną wzbogacone o jeden dodatkowy rok nauczania, co ma wpłynąć na liczbę etatów w szkołach w Polsce. - Zrobimy wszystko żeby nauczyciele nie tracili pracy przez reformę edukacji - podkreśliła poseł.

Przypomnijmy, w połowie września do konsultacji ze środowiskiem szkolnym trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa.

Reforma ma wprowadzić zmianę w strukturach szkół z 6+3+3 na 8+4. Ma też częściowo zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Resort edukacji zapowiadał w jej miejsce przygotowanie kolejnych ustaw, m.in. dotyczących finansowania oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.).

Zgodnie z propozycją rządu od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; zlikwidowane zostaną gimnazja.

Opozycja uważa, że reforma jest "fatalna" i cofa system edukacji do czasów PRL.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS: Reforma oświaty nie będzie miała opóźnień

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!