PiS i Kukiz'15 popierają propozycje MS. PO, Nowoczesna i PSL sceptyczne

PiS i Kukiz'15 popierają propozycje MS. PO, Nowoczesna i PSL sceptyczne
PO, Nowoczesna i PSL sprzeciwiają się używaniu sformułowań typu "polskie obozy zagłady", ale do inicjatywy MS podchodzą sceptycznie (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
· PiS i Kukiz'15 popierają propozycje resortu zmian w ustawie oraz w konstytucji mające służyć ochronie dobrego imienia Polski.
· PO, Nowoczesna i PSL sprzeciwiają się używaniu sformułowań typu "polskie obozy zagłady", ale do inicjatywy MS podchodzą sceptycznie.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zakładający wprowadzenie tam dodatkowych przepisów karnych - możliwe ma być wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz", byłoby to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. MS chce też zapisać w konstytucji, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej".

Posłanka PiS Beata Mazurek oceniła w rozmowie z PAP, że bardzo ważne jest dbanie o dobre imię Polski i o to, "aby to dobre imię podlegało ochronie".

Dodała, że jeśli propozycja MS weszłaby w życie sądy otrzymałyby narzędzie do podejmowania spraw sądowych i karania tych, którzy umyślnie mówią o "polskich obozach śmierci". "Mam nadzieję, że to dobre imię Rzeczypospolitej jest wartością nadrzędną wobec sporów politycznych, które toczą się obecnie pomiędzy nami a opozycją" - powiedziała. Mazurek wyraziła jednocześnie nadzieję, że propozycja resortu sprawiedliwości znajdzie uznanie opozycji.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza ocenił w rozmowie z PAP, że zmiany zaproponowane przez resort sprawiedliwości są racjonalne. "Wreszcie polski rząd wziął się na poważnie za obronę prawdy historycznej. Rozwiązania zaproponowane przez ministerstwo wydają się rozsądne, pozwolą na walkę z coraz częstszymi określeniami typu polskie obozy koncentracyjne" - powiedział.

Jego zdaniem, propozycje resortu sprawiedliwości mogą być skuteczna bronią polskiej polityki historycznej. "Inne kraje, takie jak Niemcy, czy Stany Zjednoczone taką skuteczną politykę historyczną prowadzą. Niemcy przerzucają odpowiedzialność za II wojnę światową, np. poprzez używanie zwrotu hitlerowcy, a nie Niemcy" - stwierdził rzecznik klubu Kukiz'15.

Według Kuleszy, nikt z posłów Kukiz'15 nie będzie miał wątpliwości, że trzeba poprzeć propozycje resortu sprawiedliwości. Również wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział PAP, że ruch Kukiza jest za obroną dobrego imienia narodu polskiego, ale - jak zastrzegł - najważniejsze są zmiany ustrojowe w konstytucji.

Sceptycznie inicjatywę MS oceniają politycy PO, Nowoczesnej i PSL. Poseł PO Michał Szczerba powiedział PAP, że jego partia "absolutnie" nie zgadza się na zmiany w konstytucji, proponowane przez resort. "To działanie absolutnie na wyrost, PiS nieustannie próbuje zmieniać konstytucję, często w sposób nieuzasadniony. Jesteśmy przeciwni jakimkolwiek eksperymentom przy konstytucji" - podkreślił.

Poseł PO zapowiedział jednocześnie, że klub PO będzie pracował na projektem zmian w ustawie o IPN, zaproponowanym przez MS. Szczerba powiedział, że MSZ - za czasów rządów PO-PSL - prowadził aktywną i skuteczną walkę z błędnymi określeniami, typu polskie obozy śmierci. Jak dodał, większość dużych agencji prasowych na świecie wprowadziła zakaz używania określenia polskie obozy koncentracyjne.

"W polskim Kodeksie karnym jest artykuł 133, który pozwala na skazywanie osób, które publicznie źle mówią o Polsce" - zauważył poseł PO. Art. 133 Kk stanowi, że "kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PiS i Kukiz'15 popierają propozycje MS. PO, Nowoczesna i PSL sceptyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!