PiS dostało pieniądze z pominięciem unijnych procedur? Prasa i Parlament Europejski mają nowe fakty

PiS dostało pieniądze z pominięciem unijnych procedur? Prasa i Parlament Europejski mają nowe fakty
Konwencje PiS są często dużym spektaklem medialnym, w którym najważniejszym punktem programu są wystąpienia lidera - Jarosława Kaczyńskiego. (fot.:PiS/facebook.com)

Jeśli nieoficjalne informacje polskiej gazety się potwierdzą, eurofrakcja, w której jest PiS, może zapłacić dużą cenę za nieprawidłowości w wydawaniu unijnych pieniędzy. Kara może wynieść nawet 300 tysięcy euro.

• Kwestią niepokojącą prasę jest 50 tysięcy euro. Frakcja PiS, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ACRE), o tyle więcej miała zapłacić za konwencję w Katowicach a wsparcie z UE tej sumy nie przewidywało.

• Do sprawy w połowie tego roku miała dojść grupa w Parlamencie Europejskim (PE), która sprawdzała poprawność wydatków ACRE.

• W przeszłości o podobne nadużycie liberalna prasa oskarżyła partię Zbigniewa Ziobry.

 

Potencjalny skandal z wyłudzeniem funduszy na konwencję partyjną ujawniła w czwartek (28 września) "Gazeta Wyborcza". W notce w wydaniu prasowym dziennika czytamy:

- Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ACRE) nie mieli prawa finansować za unijne pieniądze katowickiej konwencji PiS w 2015 roku - grzmi czwartkowe wydanie ogólnopolskiej gazety.

Z dochodzenia dziennikarzy wynika, że jest dokument Parlamentu Europejskiego (PE) z połowy 2017 roku wytykający frakcji finansowe nadużycia, w tym sprawę z lipca 2015 r. Trzy miesiące przed wygranymi wyborami do Sejmu PiS miało konwencję programową w Katowicach. Na trzydniową imprezę ACRE oficjalnie przeznaczyło 100 tysięcy euro.

Wedle "GW" tymczasem zapłata za organizację spotkania w stolicy Górnego Śląska była o 50 tysięcy wyższa. Tę znaczną nieścisłość właśnie podnosi raport PE. Różnica między zadeklarowaną pomocą a ceną za konwencję musiała pochodzić z unijnego wsparcia.

Jeśli ustalenia polskiej gazety się potwierdzą ACRE może zapłacić karę w postaci zwrotu dotacji. Mówi się o kwocie w znacznej wysokości - ponad 300 tysięcy euro. Takie wyliczenie pada w dokumencie PE. Sugeruje to także inne błędy europejskiej formacji politycznej, które mogą wypełnić pozostałe 200 tysięcy.

Zgodnie z regulacjami wsparcia z UE dla podmiotów publicznych fundusze wsparcia na podobne cele mogą być wydawane tylko na unijne inicjatywy, projekty stricte związane z UE.

PiS jest członkiem ACRE od 2009, czyli od powstania frakcji partii europejskich.

Nie jest to pierwsza taka sytuacja prawicowych partii. Formacja Zbigniewa Ziobry, Solidarna Polska (SP) w lipcu 2016 r. została oskarżona o nieprawidłowości w wydawaniu unijnych funduszy.

"Newsweek" oceniał wówczas, że doszło do "machinacji finansowych" środkami unijnymi. W myśl prezentowanej w publikacji wersji wydarzeń w 2013 r. Solidarna Polska za ok. 40 tys. euro przekazanych jej przez europejską partię MELD (Ruch na rzecz Europy Wolności i Demokracji) miała w Krakowie zorganizować "kongres klimatyczny". Spotkanie miało odwiedzić 800 osób.

W czasie trwania tego kongresuSP zorganizowała tymczasem konwencję polityczną.

Solidarna Polska oceniła publikację jako pomówienia i kłamstwa, sprawa trafiła do sądu. Do września 2017 roku sprawa nie zakończyła się prawomocnym wyrokiem.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PiS dostało pieniądze z pominięciem unijnych procedur? Prasa i Parlament Europejski mają nowe fakty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!