PiS chce zmniejszenia opłat komorniczych dla szpitali

PiS chce zmniejszenia opłat komorniczych dla szpitali
Szpital Wolski w Warszawie (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Zredukowanie wysokości opłaty pobieranej przez komornika w sprawach egzekucji prowadzonych wobec podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami, np. szpitali, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o komornikach, który w Sejmie złożyli posłowie PiS.

- Wobec ograniczonych środków na prowadzenie działalności, szpitale muszą liczyć się z koniecznością ponoszenia kosztów prowadzonych przeciwko nim postępowań egzekucyjnych, co w konsekwencji prowadzi do redukcji faktycznie dostępnych środków, które mogłyby być spożytkowane na leczenie pacjentów - napisano w uzasadnieniu projektu, który został zamieszczony na stronach sejmowych.

Wskazano w nim, że w związku z wysokim stopniem zadłużenia polskiej służby zdrowia coraz istotniejszym staje się uregulowanie kosztów postępowań egzekucyjnych prowadzonych przeciwko szpitalom, zwłaszcza wobec faktu, iż - jak dodano - zobowiązania już wymagalne od samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w trzecim kwartale zeszłego roku wyniosły ponad dwa mld zł.

Obecnie zgodnie z zapisem ustawy o komornikach sądowych i egzekucji opłata taka wynosi 15 proc. egzekwowanego świadczenia, jednak nie mniej niż jedna dziesiąta i nie więcej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei w przypadku zajęcia rachunku bankowego opłata stosunkowa wynosi 8 proc. egzekwowanego świadczenia, jednak nie mniej niż jedna dwudziesta i nie więcej niż dziesięciokrotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

W projekcie PiS zaproponowano dodanie do przepisu zdania mówiącego, że w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych od dłużnika będącego podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności należnych dłużnikowi od Narodowego Funduszu Zdrowia lub skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż pięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zmiana ma więc na celu - jak wskazano w uzasadnieniu projektu - ustalenie opłaty stosunkowej na poziomie adekwatnym do nakładu pracy komornika sądowego w toczącym się przeciwko podmiotowi leczniczemu postępowaniu egzekucyjnym oraz obniżenie obciążenia finansowego podmiotów leczniczych w toczącej się egzekucji.

Wprawdzie - jak wskazano - już obecnie można wnioskować do sądu o obniżenie opłaty komorniczej, jednak powoduje to składanie przez podmioty lecznicze licznych takich wniosków. Konsekwencją wprowadzenia proponowanej nowelizacji będzie także odciążenie systemu sądowego poprzez redukcję wniosków o zmniejszenie opłaty stosunkowej pobieranej od podmiotów leczniczych - oceniono w uzasadnieniu.

Proponowany przepis ma mieć zastosowanie do postępowań egzekucyjnych wszczętych od dnia wejścia zmiany w życie. Projekt obecnie trafił do zaopiniowania przez sejmowe Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS chce zmniejszenia opłat komorniczych dla szpitali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!