PiS chce, by kontrakty dla żołnierzy mogły obowiązywać dłużej niż 12 lat

PiS chce, by kontrakty dla żołnierzy mogły obowiązywać dłużej niż 12 lat
Projekt dotyczy zniesienia ograniczenia służby żołnierzy do 12 lat, wydłużenia ich pracy (fot. włodi/Flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Dobrze przygotowani żołnierze powinni pracować dłużej niż na 12-letnim kontrakcie - uważają posłowie PiS, którzy złożyli we wtorek 22 grudnia w Sejmie projekt ustawy znoszącej 12-letnie ograniczenie czasu trwania kontraktów podpisywanych przez żołnierzy, szczególnie szeregowych.

"Składamy dziś do laski marszałkowskiej nasz poselski projekt. Dotyczy on zniesienia ograniczenia służby żołnierzy do 12 lat, wydłużenia ich pracy, uważamy bowiem, że żołnierze, którzy mają dobre przygotowanie, są dobrze wykształceni, powinni pracować dalej" - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

Podkreśliła, że PiS chce też dać "możliwość wejścia na ścieżkę awansu tym żołnierzom, którzy pracowali według innych kryteriów i zasad".

Zgodnie z obecnym prawem żołnierze zawodowi pełnią czynną służbę wojskową jako służbę stałą albo służbę kontraktową. O ile do służby kontraktowej mogą być powołani zarówno oficerowie, podoficerowie, jak i szeregowi, to do służby stałej już tylko oficerowie i podoficerowie. Żołnierz służby kontraktowej może ją pełnić przez łączny okres nieprzekraczający 12 lat.

Według innego posła PiS Michała Jacha zniesienie tego ograniczenia "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno dowódców różnych szczebli sił zbrojnych RP, jak i tych żołnierzy, którzy pełnią taką służbę".

Ponadto - wskazywał Jach - zniesienie tego ograniczenia pozwoli żołnierzom na uzyskanie przez nich prawa do zaopatrzenia emerytalnego (przysługującego po 15 latach służby wojskowej) oraz do odprawy mieszkaniowej (również przysługującej żołnierzom, którzy nabyli prawo do zaopatrzenia emerytalnego).

Przekonywał, że proponowana przez PiS zmiana umożliwi utrzymanie w zawodowej służbie wojskowej wykwalifikowanych, doświadczonych żołnierzy, co przyczyni się do podniesienia zdolności bojowych jednostek wojskowych.

Poseł poinformował, że projekt ma też umożliwić ponowne powołanie do służby zawodowej rezerwistów, którzy zostali zwolnieni przed 12. rokiem służby.

Ponadto - powiedział Jach - projekt zakłada, że w szczególnych przypadkach żołnierz mógłby zostać mianowany na stanowisko służbowe i wykonywać zadania, które dotychczas było związane z awansem o dwa lub więcej stopni. Miałby wtedy nadal ten sam stopień, ale dostawałby dodatek kompensacyjny.

Poseł powiedział, że PiS chce, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej; dodał, że prawdopodobnie sejmowa komisja obrony narodowej zajmie się projektem na pierwszym posiedzeniu w 2016 r.

Pytany o koszty rozwiązania Jach powiedział, że ze wstępnych wyliczeń MON wynika, że takie rozwiązanie spowoduje wzrost wydatków budżetowych, ale dopiero od czwartego roku od wejścia w życie. Koszty mają wówczas wynieść 73 mln zł, a następnie rosnąć do 213 mln zł w siódmym roku.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS chce, by kontrakty dla żołnierzy mogły obowiązywać dłużej niż 12 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!