XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Piotr Zgorzelski: Gdyby nie USA, to Europa byłaby wolna od migracji

Piotr Zgorzelski: Gdyby nie USA, to Europa byłaby wolna od migracji
Piotr Zgorzelski posądził USA za kryzys migracyjny. (fot. youtube.com)

Piotr Zgorzelski (PSL) zaznaczył w środę (14 czerwca), że gdyby nie USA i polityka mocarstwa na Bliskim Wschodzie, Europa nie miałaby kryzysu migracyjnego. Ten fakt woła o umiędzynarodowienie kwestii uchodźców.

• Zgorzelski podkreśla, że kryzys migracyjny jest bardzo dużym wyzwaniem dla UE i wymaga współdziałania Zachodu, by go rozwiązać.

• PSL w temacie uchodźców proponuje skupić się na pomocy najbardziej potrzebującym.

• Politycy w Polsce komentują decyzję o wszczęciu postępowania i kar na kraje nieprzyjmujące uchodźców, która zapadła we worek w Brukseli. Poseł PO Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) przypomina, że zobowiązaniem Polski było przyjęcie 7 tysięcy osób.

 

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Piotr Zgorzelski wygłosił krytyczny osąd wobec działań USA, które miały wpłynąć na destabilizację sytuacji i rozwój kryzysu migracyjnego na Bliskim Wschodzie. Wygłoszenie takiego osądu w miesiąc przed wizytą w Polsce Donalda Trumpa musi budzić zdziwienie. Prezydent USA będzie w Warszawie w lipcu.

Więcej o wizycie Prezydenta USA przeczytasz tutaj.

Jak zaznaczył polityk w rozmowie telewizyjnej w środę (14 czerwca), to agresja USA na kraje arabskie spowodowała napływ ludzi do Europy. - Jeśli Unia Europejska z tym problemem sobie nie poradzi, to może skończyć źle - dopowiedział w TVP Info Zgorzelski.

Dla polityka takie postawienie sprawy migrujących, czy też uciekających przed wojną, musi być postawione w przestrzeni międzynarodowej. - Uchodźcy nie są tylko problem Unii - zwracał uwagę poseł. - To wyzwanie globalne.

Czytaj też: Doprecyzowano szczegóły wizyty Trumpa w Polsce

Stanowisko PSL wobec uchodźców jest umiarkowane i skupia się na zaznaczeniu koniecznej pomocy najbardziej potrzebującym i poszkodowanym w czasie konfliktu w Syrii. Jak PSL widzi pomoc podkreślał w maju lider formacji Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Powinniśmy przyjmować sieroty, bo takie mieliśmy doświadczenia w historii - stwierdzał poseł. Przypomniał, że polskie sieroty podczas II wojny światowej były np. przyjmowane w Indiach, a później wracały do kraju pochodzenia. To argument wobec retoryki rządu RP, który uzasadnia nieprzyjmowanie uchodźców względami bezpieczeństwa. - Sierotom nigdy nie zamkniemy drzwi. A zdrowi mężczyźni niech się przeszkolą i walczą o wolność swoich krajów. To jest nasze stałe stanowisko - powiedział jeszcze w maju Kosiniak-Kamysz. 

Szef PSL ocenił, że - gdyby premier zgodziła się z takim rozwiązaniem - mogłaby zaproponować je Komisji Europejskiej. - Nasza propozycja jest bardzo konkretna i racjonalna na ten moment - stwierdził polityk.

Spór na linii Warszawa - Bruksela jednak nie znalazł ugodowego rozwiązania. We wtorek (14 czerwca) Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu kar finansowych na kraje, które nie wywiązały się z relokacji migrantów.

Więcej o tej decyzji przeczytasz tutaj.

O wątpliwościach wobec rządowego stanowiska o zamknięciu granic dla uchodźców mówiła także w środę poseł Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Parę tygodnie temu mówiłam o 7 tysiącach uchodźców - dodawała w Polskim Radiu. - Te 7 tysięcy ludzi miało być sprawdzonych i nie rozumiem, dlaczego mieliby stworzyć potencjał dla ataków terrorystycznych w Polsce. W UE się umawiano, były negocjacje i Polska się zobowiązała a teraz się te ustalenia ignoruje - z żalem ubolewała poseł. Po czym zwracała uwagę, że nikt, także opozycja, nie jest za otwarciem granic, by przychodził do Polski kto chce i kiedy chce.

W ocenie poseł zwłaszcza po tym, jak Komisja Europejska (KE) zdecydowała się wszcząć procedury karania krajów nieprzyjmujących migrantów, pozycja Polski w Unii jeszcze bardziej się pogorszyła.

Więcej o decyzji Komisji przeczytasz tutaj.

- Ciągle się mówi, że wielki kraj europejski boi się 7 tys ludzi - argumentowała w polskiej rozgłośni ogólnokrajowej Kidawa Błońska. - Polska to silny kraj i z większymi sprawami da sobie radę.

Wicemarszałek Sejmu przypominała, że w ubiegłych latach przez Polskę przeszło 40 tysięcy Czeczeńców, którzy także uciekali przed wojną. Została z nich w Polsce niewielka liczba, jeśli jacyś w ogóle.

Przeczytaj ocenę Ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka o decyzji Komisji Europejskiej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piotr Zgorzelski: Gdyby nie USA, to Europa byłaby wolna od migracji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!