Piotr Duda: Obecna konstytucja została przygotowana nie dla obywateli tylko dla elit

Piotr Duda: Obecna konstytucja została przygotowana nie dla obywateli tylko dla elit
Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Andrzej Duda (fot.sejm.gov.pl)

NSZZ "Solidarność" chce, aby dyskusja nt. zmian w konstytucji była bardzo szeroka; podczas debaty 25 sierpnia w Stoczni Gdańskiej będziemy dyskutować m.in. o aspektach społecznych w konstytucji, ochronie zdrowia i wzmocnieniu referendów - podkreślił szef "S" Piotr Duda.

• 25 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się pierwsza debata na temat zmian w konstytucji.

• Prezydent chce, by referendum odbyło się 11 listopada 2018 r.

• NSZZ "Solidarność" chce, aby dyskusja nt. zmian w konstytucji była bardzo szeroka.

• Podczas debaty 25 sierpnia w Stoczni Gdańskiej będziemy dyskutować m.in. o aspektach społecznych w konstytucji, ochronie zdrowia i wzmocnieniu referendów - podkreślił szef "S" Piotr Duda.

25 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się pierwsza debata na temat zmian w konstytucji. W konferencji organizowanej przez NSZZ "Solidarność" weźmie udział prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Duda. Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego. Prezydent chce, by referendum odbyło się 11 listopada 2018 r.

Czytaj też: Prezydent: Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek

Piotr Duda w wywiadzie dla wPolityce.pl zapowiedział, że związek będzie chciał dyskutować m.in. o aspektach społecznych w ustawie zasadniczej. Pytany, co dla związków jest szczególnie ważne w tym aspekcie, wskazał na to, aby w konstytucji była równowaga między czynnikiem społecznym a gospodarczym i ekonomicznym.

"Bo co z tego, że mamy w preambule (konstytucji) wpisane słowa, iż gospodarka w naszym kraju oparta jest na modelu społeczno-rynkowym, skoro prawie wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego oparte są przede wszystkim na swobodzie działalności gospodarczej. My uważamy, że swoboda działalności gospodarczej kończy się w momencie, w którym odbiera się wolność pracowniczą, czy każdą inną. obywatelowi naszego kraju" - podkreślił szef NSZZ "Solidarność".

Jak dodał związkowcy chcą, aby w pytaniach w referendum konsultacyjnym znalazły się kwestie "dotyczące chociażby umocowania obecnego wieku emerytalnego w ustawie zasadniczej". "Wszystko po to, by kolejna władza, która przyjdzie, nie mogła zmienić tej ustawy zwykłą większością, tylko przykładowo większością kwalifikowaną" - wyjaśnił.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!