Pielęgniarki przeciwne propozycji zmian w podstawowej opiece zdrowotnej

Pielęgniarki przeciwne propozycji zmian w podstawowej opiece zdrowotnej
Planowane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej zagrażają samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych - ocenia NRPiP (fot. PTWP)

• Planowane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej zagrażają samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych - ocenia NRPiP.
• Resort zdrowia podkreśla, że prace nad projektem założeń do ustawy o POZ trwają, a jego ostateczny kształt nie jest znany.

Na początku 2016 r. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół, którego głównym celem było opracowanie propozycji założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).

Sprzeciw wobec propozycji przyjętych w toku prac zespołu wyraziła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP). Zdaniem samorządu "naruszają one zasadę wolności gospodarczej, wyrażoną w Konstytucji RP jako jedną z elementów społecznej gospodarki rynkowej". W szczególności - według NRPiP - dotyczy to propozycji tworzenia zespołów lekarsko-pielęgniarskich, w których to lekarze pełniliby rolę koordynatora POZ, a także tworzenia wspólnych list pacjentów przez lekarza, pielęgniarkę i położną.

"W świetle proponowanych zmian należałoby zastanowić się nad celowością i zagrożeniami wprowadzenia w życie tak daleko idących nowych rozwiązań w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej, które stanowią zagrożenie dla samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych oraz przyniosą negatywne skutki dla pacjentów" - oceniły pielęgniarki.

Samorząd przypomniał, że prawo dokładnie określa kompetencje zawodowe pielęgniarek i położnych, a także zakres świadczeń, jakie mogą udzielać samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego. Ponadto w określonym zakresie mają one prawo np. samodzielnie ordynować niektóre leki i wystawiać recepty.

Zobacz też: Które pielęgniarki nie dostaną podwyżek?

"NRPiP sprzeciwia się propozycjom (...), które doprowadzą do likwidacji samodzielnie funkcjonujących podmiotów pielęgniarskich i położniczych" - czytamy w stanowisku.

Samorząd krytycznie ocenił też propozycje łącznego kontraktowania świadczeń w zakresie kompetencji lekarza, pielęgniarki i położnej oraz tworzenia jednej wspólnej deklaracji wyboru świadczeniodawcy.

"Oddzielne deklaracje pozwalają wszystkim świadczeniodawcom na rynku świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej działać na równych zasadach i nie stanowią żadnego obciążenia dla pacjenta. Wręcz przeciwnie, sprawiają, iż pacjent w sposób świadomy może wybrać lekarza, pielęgniarkę, położną" - oceniła NRPiP.

"Nie znajduje uzasadnienia merytorycznego, ani celowościowego dążenie do tworzenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej tzw. zespołów lekarsko-pielęgniarskich przy jednoczesnym ograniczaniu samodzielności praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych" - podkreślił samorząd. Przypomniał, że od 18 lat funkcjonują m.in. podmioty lecznicze założone przez pielęgniarki i położne, które zawierają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

NRPiP podkreśliła, że należy pozostawić możliwość oddzielnego kontraktowania świadczeń zdrowotnych w POZ dla pielęgniarek, położnych i lekarzy oraz świadczeń w środowisku nauczania i wychowania. Zdaniem samorządu zapewnia to pacjentom wysoką jakość świadczonych usług, profesjonalną opiekę, a przede wszystkim dostępność do świadczeń zdrowotnych.

"Wnosimy o zastosowanie rozwiązań gwarantujących utrzymanie samodzielnego funkcjonowania podmiotów gospodarczych prowadzonych przez pielęgniarki i położne w zakresie pielęgniarstwa rodzinnego, położnictwa rodzinnego i pielęgniarstwa w środowisku nauczania i wychowania, z jednoczesnym zachowaniem finansowania przez płatnika świadczeń zdrowotnych" - czytamy w stanowisku.

Resort zdrowia poproszony przez PAP o komentarz do zarzutów pielęgniarek przypomniał, że obecnie zespół opracowuje strategię, zgodnie z którą będzie kontynuował prace nad założeniami do projektu ustawy. "Na obecnym etapie zaawansowania prac, nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie ostateczny kształt projektowanych rozwiązań" - podkreśliła rzeczniczka MZ Milena Kruszewska.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pielęgniarki przeciwne propozycji zmian w podstawowej opiece zdrowotnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!