REKLAMA

Petru: Rządy PiS to czas chaosu w gospodarce, prawie i polityce zagranicznej

 • Autor: PAP/AT
 • 19 maja 2016 12:21
Petru: Rządy PiS to czas chaosu w gospodarce, prawie i polityce zagranicznej Zdaniem Nowoczesnej wiele działań obecnego rządu przełożyło się na pogorszenie koniunktury w Polsce (Ryszard Petru, Fot. facebook.com

Pół roku rządów PiS to czas chaosu w gospodarce, chaosu prawnego oraz chaosu w polityce zagranicznej - stwierdził podczas konferencji prasowej w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Nowoczesna zaprezentowała "Czarną Księgę rządów PiS".

W tym tygodniu minęło pół roku od objęcia władzy przez rząd premier Beaty Szydło. W czwartek w Sejmie ten okres podsumowała Nowoczesna.

Petru podkreślał, że pół roku rządów PiS "to 180 dni chaosu w gospodarce, 180 dni chaosu prawnego, to 180 dni chaosu w polityce zagranicznej". "Boję się, co przyniosą kolejne dni" - stwierdził.

"Naobiecywali, oszukali, pieniędzy nie mają, ale o swoich zadbali" - podkreślił Petru.

Ponadto podczas konferencji prasowej przedstawiciele Nowoczesnej zaprezentowali "Czarną Księgę rządów PiS". Czytamy w niej m.in., że pierwsze pół roku rządów PiS "to szereg działań niosących zagrożenie dla praworządności w Polsce". Wskazano tu na "bezprecedensowy atak na niezależność władzy sądowniczej, w szczególności Trybunału Konstytucyjnego". Ponadto upolitycznienie i ręczne sterowanie prokuraturą, a także "znaczne przyspieszenie procesu tworzenia nowego prawa kosztem jego jakości, ograniczająca wolności obywatelskie ustawa o policji, czy zamach na biuro RPO".

W dokumencie podkreślono ponadto, że pół roku rządu Beaty Szydło, to szereg niepokojących sygnałów dotyczących gospodarki. "Błędnie prowadzona polityka gospodarcza, która prowadzi m.in. do spowolnienia gospodarki, osłabienia giełdy, obniżenia atrakcyjności Polski dla inwestorów; podniesienie lub utrzymanie kilkunastu podatków, mających wpływ na kieszeń przeciętnego Polaka; gwałtowne zwiększenie wydatków państwa na obietnice pod publiczkę, takie jak program 500 plus czy kosztowne zapowiedzi obniżenie wieku emerytalnego bez podania źródeł finansowania; finansowanie z publicznych pieniędzy długów nierentownych branż, np. górnictwa" - wylicza Nowoczesna.

Zdaniem Nowoczesnej wiele działań obecnego rządu przełożyło się na pogorszenie koniunktury w Polsce. Wśród symptomów pogorszającej się sytuacji gospodarczej w Polsce wskazano m.in.: obniżenie ratingów wiarygodności kredytowej Polski, wzrost kosztów obsługi długu, niższe niż zakładano wpływy z podatku bankowego, spadki na GPW oraz zagrożenie ponownym nałożeniem na nasz kraj procedury nadmiernego deficytu.

W dokumencie wskazano też, że PiS po wygranych wyborach parlamentarnych zaczęło zastępować swoimi działaczami partyjnymi dotychczasowych pracowników administracji rządowej i spółek skarbu państwa. "Rzadko patrzono na kompetencje zarówno po stronie zwalnianych, jak i zatrudnianych" - zaznaczono.

"O tym, że PiS traktuje państwo jako swoisty łup dla działaczy partyjnych, świadczą: ekspresowa wymiana kadr w największych spółkach skarbu państwa na osoby silnie umocowane politycznie w PiS lub ich rodziny; kryzys reputacji największych polskich stadnin koni, uznawanych do niedawna za najlepsze na świecie; ustawa o służbie cywilnej obniżająca wymagania na stanowiska w administracji państwowej i +mała+ ustawa medialna umożliwiająca masowe zwolnienia w dotychczasowym kierownictwie i redakcjach mediów publicznych" - czytamy w "Czarnej księdze".

Posłowie Nowoczesnej zarzucają ponadto rządowi Beaty Szydło, że "doprowadził do spadku znaczenia Polski za granicą i osłabienia jej". "Naruszanie rządów prawa i reguł demokracji sprawia, że kraje o ugruntowanych tradycjach patrzą na Polskę jak na kraj nieprzewidywalny. Amatorszczyzna i kluczenie w polityce zagranicznej zmniejszyły reputację i bezpieczeństwo kraju" - podkreślono.

Zwrócono uwagę, że uosobieniem polityki zagranicznej rządu PiS jest szef MSZ Witold Waszczykowski. "Nowy szef MSZ postawił sobie za punkt honoru, by każde podejmowane działanie było dokładnie odwrotne do tego, co proponował prywatnie znienawidzony przez Waszczykowskiego minister Radosław Sikorski (poprzedni szef spraw zagranicznych - PAP)"- napisano w dokumencie.

"Oprócz nieustannego odnoszenia się do poprzedników minister Waszczykowski zasłynął z zastąpienia języka dyplomacji, językiem publicystyki" - dodano.

Posłowie Nowoczesnej zwracają ponadto uwagę, że "sprawowanie przez PiS władzy w sposób totalny prowadzi do silnej polaryzacji debaty publicznej i dominacji coraz bardziej agresywnego, niemerytorycznego języka".

W ocenie posłów Nowoczesnej niepokojące zjawiska, które mają wpływ na psucie polskiej debaty publicznej i wzrost nieufności między Polakami to m.in. wymiana kadrowa w mediach publicznych, nagradzanie prawicowych mediów, które pomogły PiS zdobyć władzę przez wykup reklam ministerstw i spółek skarbu państwa, czy "propaganda w mediach publicznych i język agresji czołowych polityków PiS, dzielący obywateli na lepszych i gorszych".

W dokumencie zapowiedziano, że będzie on prezentowany cyklicznie, "by mieć zebrane w jednym miejscu co trzeba posprzątać po dobrej zmianie".

We wtorek swoje podsumowanie dokonań rządu przedstawiła też Platforma Obywatelska. Ponadto odbyło się otwarte posiedzenie rządu Beaty Szydło podczas, którego poszczególni ministrowie podsumowywali dokonania ich resortów. (PAP)

rbk/ as/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Tymek 2016-05-22 14:18:03
  Jasnowidz Petru widzi chaos w gospodarce polskiej .A nie widzi chaosu w swojej głowie.
 • Monika 2016-05-21 03:10:19
  Przecież oni(PO-PSL-SLD-KOD-PONowoczesna) to jedno ANTYPOLSKIE UGRUPOWANIE!!! Pozdrawiam i Polecam link:...Evtis & Basti - zaKODowani
 • s 2016-05-19 19:31:51
  Nowoczesna jest partią opozycyjna , "właściciele Polski " każą im robić zadymy, to i robią , Bo już wyjść z jakąś inicjatywą dla Polski to już ich przerasta .Nie mają żadnego pomysłu ,bo pewnie nie opłaca im się to.W pomysł trzeba się zaangażować ,łatwiej jest gardłować niż główkować
 • alek 2016-05-19 18:38:28
  Do Tymek: Ja rozumiem dlaczego pan Petru jest taki zagubiony i oderwany od aktualnych realiów. W ostatnim okresie przebywając w Londynie w czasie swoich wykładów na temat praworządności w Polsce otrzymał , w dowód uznania podręcznik pt; "Historia dla opornych", który czyta dniami i nocami. Jest ty tematem tak mocno zajęty, że oderwał się od aktualnych spraw w kraju.
 • Tymek 2016-05-19 14:47:00
  Nazwa nowoczesna to właściwie platforma " bis " z tą różnicą że ta pierwsza platforma już się wzbogaciła na aferach i różnych kombinacjach .A ci drudzy chcieli by się dorwać do żłobu.Niby w tej nowoczesnej jesteście wykształceni ale jakoś tego nie widać w waszym postępowaniu i wywiadach .Wchodząc do sejmu spadliście na poziom zerowy dorównaliście krzykaczom platformy .A jeszcze chcielibyście osiągnąć takie samo koryto jak miała platforma. PIS był opozycją w porównaniu z obecną opozycją na bardzo wysokim pożiomie .W porównaniu z PIS to ta obecna opozycja jakaś przy głupawa .Ludzie wykształceni a takie bzdury opowiadają ze aż uszy puchną od słuchania .Oderwani są od rzeczywistości wywracają kota do góry ogonem aby tylko mieć niby rację .Śmieją się ludzie z was.Chyba całkiem zgłupieliście będąc opozycją Czasami władza ogłupia Ale w tym przypadku brak władzy ogłupił opozycję.. A szkoda bo jako nowoczesna mogliście stworzyć koalicję z PIS partią rządzącą .Mogliście osiągnąć wiele Być na stanowiskach i być prawdziwymi patriotami .Nie było by problemu z trybunałem i wielu innych problemów i naprawdę bylibyście prawdziwą nowoczesną. A teraz popieracie krzykaczy platformy i innych no cóż aferzyści,złodzieje ,kombinatorzy też potrzebują mieć swoją wykształconą w aferach reprezentację w sejmie zwłaszcza sędziów i prawników.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA