Paweł Soloch z BBN uspokaja: Eurokorpus to struktura dowódcza

Paweł Soloch z BBN uspokaja: Eurokorpus to struktura dowódcza
W ramach Eurokorpusu współpracują ze sobą dowódcy z różnych krajów europejskich. Polska będzie odgrywać w nim mniejszą rolę niż aspirowała wcześniej. (fot. youtube.com)

Został zmniejszony udział w Eurokorpusie polskich oficerów. Paweł Soloch z BBN zapewnia, że takie decyzje MON nie niepokoją prezydenta a Polska w sensie dowodzenia i koordynacji pracy armii nadal uczestniczy w wielu działaniach NATO.

• Paweł Soloch (BBN) uspokaja opinię publiczną po redukcji udziału polskich oficerów w Eurokorpusie. - To struktura dowódcza - podkreśla.

• W ocenie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) prezydent zaakceptował działanie szefa MON w tej sprawie, bez zastrzeżeń.

Z MON w środę (29 marca) popłynęła informacja, że nie ma powodów do obaw o obecność polskich wojsk w ramach Eurokorpusu. Wobec informacji, że nacisk w polskiej polityce obronnej i dowódczej zostaje przesunięty z tego wojskowego ciała w stronę NATO, opozycja zaczęła atakować. Dla części opinii publicznej MON chce uszczuplić współpracę obronną w ramach struktur europejskich.

Paweł Soloch z Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) przy prezydencie potwierdzał wyrażoną w MON argumentację o decyzjach związanych z Eurokorpusem.

- Eurokorpus to struktura dowódcza - mówił w środę (29 marca) Soloch. Cytat pochodzi z audycji radiowej "RMF FM". - Ramami tej współpracy są Belgia, Niemcy, Francja - dodawał urzędnik przy prezydencie. Wobec takiej konstrukcji wojskowo-militarnej, Polska nie ma powodów być w tym gronie, ocenił Soloch.

Zgodnie z informacją MON, Polska wycofuje się z próby stanowienia w ramach Eurokorpusu państwa centralnego, tzw. ramowego, pozostanie natomiast stowarzyszonym. Z tej pozycji Wojsko Polskie (WP) nie będzie mogło kierować Eurokorpusem, co miało czynić za dwa lata.

Jaki jest stosunek prezydenta

Nie zabrakło też pytania o stosunek prezydenta do takiego posunięcia Antoniego Macierewicza. W kontekście niedawnych korespondencji między MON i Kancelarią Prezydenta to pytanie wydaje się zasadne. Andrzej Duda w połowie marca wyrażał zaniepokojenie polityką kadrową w MON, w tym dymisjami generałów.

- (Prezydent) został poinformowany o redukcji i przyjął tę wiadomość - stwierdził Soloch mówiąc o zmniejszeniu ilości oficerów WP w Eurokorpusie. - To decyzja szefa MON i jest traktowana szerzej, jako elementem polityki kadrowej resortu. Prezydent widzi ją w szerszym kontekście obecności Polski w NATO. Nie wzbudziła ona zaniepokojenia.

Wobec decyzji MON strona rządowa sugeruje przewrażliwienie opozycji.

- Polska uczestniczy w korpusie Północny Wschód-Szczecin, Elbląg, ARK (dowództwo NATO w Anglii) - mówił jeszcze Soloch. - Nie traktowałbym redukcji w Eurokorpusie w kategoriach wychodzenia z obrony europejskiej.

W sobotę (26 marca) liderzy UE zadeklarowali, że obronność w Europie będzie budowana w porozumieniu z NATO.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paweł Soloch z BBN uspokaja: Eurokorpus to struktura dowódcza

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!