XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Partyjne podziały utrudniają politykę oświatową

Partyjne podziały utrudniają politykę oświatową
Minister Anna Zalewska i Marek Olszewski, współprzewodniczący zespołu ds. edukacji, kultury i sportu KWRiST (fot.zmp.poznan.pl)

• Podczas Ogólnopolskiej Samorządowej Debaty Oświatowej samorządowcy przedstawili propozycje zmian w ustawach oświatowych, których wprowadzenie uważają za niezbędne do podniesienia jakości edukacji.
• Wskazano na konieczność zniesienia zapisów Karty Nauczyciela dotyczących archaicznych przywilejów.

W czwartek, 2 czerwca br. w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Samorządowa Debata Oświatowa zorganizowana przez sześć ogólnopolskich organizacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podczas której kilkuset prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz związkowców dyskutowało o najważniejszych zmianach, jakie mają nastąpić w systemie polskiej edukacji.

W debacie uczestniczyła również Anna Zalewska, szefowa MEN.

Podczas dyskusji samorządowcy wypracowali wspólną opinię środowiska samorządowego na tematach konsultacji prowadzonych przez MEN oraz o wprowadzonych już i zapowiadanych przez rząd zmianach w zakresie organizacji i finansowania zadań oświatowych. 

Mówiąc o potrzebie takiego spotkania Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP przypomniał, że niezależnie od obecnie prowadzonej przez MEN debaty w województwach, obowiązkiem związku jest przedstawić postulowane od wielu lat przez środowisko samorządowe propozycje zmian w ustawach oświatowych, których wprowadzenie jest niezbędne do skutecznego realizowania zadań oświatowych i do podniesienia jakości edukacji. 

- Samorządy muszą nieustannie mierzyć się z narastającymi problemami finansowymi i organizacyjnymi. Tymczasem postulowana standaryzacja kosztów zadań oświatowych jest wciąż odsuwana na bliżej nieokreśloną przyszłość – podkreślał przewodniczący Olszewski.

Samorządowcy chcieliby, by MEN wprowadzając zmiany w edukacji uwzględniło postulaty, a nawet projekty ustaw przygotowanych przez przedstawicieli ogólnopolskich organizacji samorządowych dotyczących oświaty.

Więcej tutaj

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Partyjne podziały utrudniają politykę oświatową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!