Państwowa Służba Ochrony zamiast BOR. Jest już projekt ustawy

Opublikowany został projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony. Ta właśnie formacja ma zastąpić Biuro Ochrony Rządu.

• Nowa formacja będzie zajmować się ochroną m.in. prezydenta, marszałka Sejmu i Senatu, premiera i wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych oraz ministra spraw zagranicznych, a także byłych prezydentów RP.

• Potrzeba tej zmiany motywowana jest koniecznością dostosowania się do zmieniających się zagrożeń „dla bezpieczeństwa osób i obiektów o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa”, a także zaniedbań i zaniechać w BOR oraz „braku koncepcji modernizacji istniejącej struktury organizacyjne”.

• Nowa formacja ma uzyskać uprawnienia do kontroli operacyjnej, a jej liczebność ma wzrosnąć z 2,2 tys. do 3 tysięcy funkcjonariuszy.

- Należy podkreślić, iż audyt wykazał, że struktura organizacyjna Biura była nie tylko niewłaściwa, ale wręcz niewydolna (…) Ponadto Biuro Ochrony Rządu nie realizowało w sposób należyty dwóch ustawowych zadań w postaci ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz ochrony obiektów i urządzeń o szczególnym znaczeniu i zapewnienia ich funkcjonowania. Formacja nie dysponowała od 2008 r. środkami, które pozwoliłyby w sposób pełny na realizację ustawowych zadań,jak również zasobem ludzkim adekwatnym do liczby i charakteru postawionych jej zadań – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Na razie nie wiadomo, kiedy konkretnie miałaby rozpocząć działalność – projekt zakłada, że miałoby to nastąpić w dniu wejścia ustawy w życie. Póki co projekt znajduje się w fazie uzgodnień ze związkami zawodowymi, Krajową Radą Prokuratorów, Krajową Radą Sądownictwa, GIODO oraz takimi służbami jak ABW, CBA, SKW, Agencja Wywiadu, czy Służba Wywiadu Wojskowego (pełen tekst projektu ustawy o PSO publikujemy w dziale "multimedia").

Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że choć nowa formacja ma uzyskać uprawnienia służb specjalnych, to projekt ustawy nie nakłada obowiązku opiniowania przez sejmową komisję ds. służb specjalnych i rządowe Kolegium ds. służb specjalnych kandydatury komendanta PSO i jego zastępców (dzieje się tak w przypadku szefów pozostałych służb specjalnych). Zwraca też uwagę, że PSO "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" będzie mogła korzystać z pomocy osób niebędących funkcjonariuszami, których ujawnianie tożsamości których jest zabronione.

Co więcej, za zgodą szefa MSW będzie mogła w sposób tajny współpracować z osobami, których inne służby nie mogą pozyskiwać do współpracy (chodzi o posłów, senatorów, członków władz, sędziów, adwokatów, radców prawnych, dziennikarzy, redaktorów naczelnych i osób z władz spółek medialnych). Będzie miała prawo do stosowania niejawnego podsłuchu, podsłuchu rozmów telefonicznych, kontroli korespondencji (w tym także elektronicznej), dostępu do elektronicznych nośników danych i kontroli zawartości przesyłek.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Państwowa Służba Ochrony zamiast BOR. Jest już projekt ustawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!