Państwowa Komisja Wyborcza jest zagrożona?! Szybkie dementi Sejmu

Państwowa Komisja Wyborcza jest zagrożona?! Szybkie dementi Sejmu
Wojciech Hermeliński sędzia i szef Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). (fot.:pkw.gov.pl)

Instytut Spraw Publicznych (ISP) podnosi alarm. Ekspertów niepokoi jak zmiany w prawie i  w Sądzie Najwyższym (SN) wpłyną na Państwową Komisję Wyborczą (PKW). Podobnych głosów jest więcej.

• Instytut Spraw Publicznych (ISP) wyraził w czwartek zaniepokojenie sytuacją wokół zmian w sądownictwie. .

• ISP podkreślił, że obawia się o przyszłość PKW. Zasugerował nawet, że w Sejmie jest projekt zmian likwidujący to ciało.

• Temat PKW pojawiał się, gdy w Senacie debatowano w piątek (21 lipca) nad nowym projektem PiS o sądach.

• Kancelaria Sejmu zdementowała, jakoby w Sejmie był projekt o likwidacji PKW.

 

Sejm przegłosował Ustawę o Sądzie Najwyższym (SN) w czwartek (20 lipca), tym samym skierował projekt do prac w Senacie RP. W piątek (21 lipca), w atmosferze wzburzonej dyskusji, izba wyższa debatowała o projekcie.

Los ustawy jest raczej przesądzony i przejdzie ona przez Senat, mimo wyrażanego sprzeciwu opozycji. Jeden z senatorów tak mocno chciał wyrazić swój sprzeciw wobec zmian w SN, że przyszedł na obrady przebrany w strój więzienny.

W czwartek (20 lipca) kolejna instytucja pozarządowa zdecydowała się wyrazić niezadowolenie z wszystkich trzech ustaw o reformie sądownictwa w Polsce. Był to Instytut Spraw Publicznych (ISP), który sięgnął w ocenie dalej. Zauważył, że zagrożona w nowym prawie jest niezależność Państwowej Komisji Wyborczej (PKW).

- To Sąd Najwyższy (SN) orzeka o ważności wyborów, jak również rozpatruje odwołania partii politycznych od decyzji Państwowej Komisji Wyborczej dotyczących odebrania im subwencji finansowych z budżetu państwa - można było przeczytać od czwartku na stronach ISP. - W rezultacie, przejęcie kontroli nad powoływaniem sędziów Sądu Najwyższego przez przedstawiciela partii rządzącej, ministra sprawiedliwości, będzie w rzeczywistości oznaczało także, iż ten sam polityk uzyska możliwość wpływu na decyzją o zatwierdzeniu bądź odrzucenia wyników wyborów, jak również dotyczącą odebrania finansowania publicznego określonej partii politycznej.

I dalej:

- Do zrozumienia całości zmian ustrojowych, w kierunku których zmierzają obecne propozycje partii rządzącej, trzeba również dodać toczące się prace nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy. Planuje się w nim, między innymi, likwidację Państwowej Komisji Wyborczej w jej obecnym kształcie. W nowej odsłonie członków PKW mieliby wybierać posłowie, co uczyniłoby organ powołany do organizowania wyborów oraz kontrolowania partii politycznych zależnym od tych samych polityków.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Państwowa Komisja Wyborcza jest zagrożona?! Szybkie dementi Sejmu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!