XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pamiątki po żołnierzach gen. Andersa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Pamiątki po żołnierzach gen. Andersa w Muzeum Narodowym w Krakowie
Muzeum Narodowe (fot.mnk.pl)

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie (MNK) kolekcję monet z terenów Syrii i Palestyny, zebranych przez żołnierzy II Korpusu PSZ gen. Władysława Andersa.

Kolekcja trafiła do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - oddziału MNK.

Zbiór liczy prawie 13 tys. obiektów (12,2 tys. monet oraz 800 zabytków archeologicznych i pamiątek).

Kierownik Gabinetu Numizmatycznego MNK Jarosław Bodzek podkreślił, że zbiór przywieziony ze Wschodu ma "ogromną wartość naukową oraz emocjonalną i historyczną, związaną z obecnością Polaków na Wschodzie, z myślami o powrocie do ojczyzny".

Jak podkreślił wicepremier Piotr Gliński, jest to przekazanie odzyskanego po latach bardzo cennego zbioru numizmatów oraz innych obiektów sztuki. Gliński zaznaczył, że cieszy się, iż jest w Muzeum Narodowym w Krakowie - największym, jeśli chodzi o instytucję, polskim muzeum prowadzonym przez ministerstwo. "Cieszę się bardzo, że dobrze współpracujemy z nową dyrekcją" - dodał i przypomniał, że losy ofiarowanej kolekcji były skomplikowane.

Monety zebrali podczas II wojny światowej oraz po wojnie żołnierze II Korpusu PSZ gen. Władysława Andersa oraz ksiądz Stefan Jabłonowski-Pietruszka. Od 1944 r. kolekcja znajdowała się w Jerozolimie, początkowo pod opieką księdza Jabłonowskiego-Pietruszki, duszpasterza i opiekuna Polaków przebywających na Bliskim Wschodzie.

Przedmioty te prezentowane były w tzw. Muzeum Polskim, utworzonym przez księdza w 1955 r. w pomieszczeniach III i IV - "polskich" - Stacji Drogi Krzyżowej. Po śmierci księdza Jabłonowskiego-Pietruszki w 1973 r. kolekcją opiekowały się siostry z Nowego Domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie. Po zwróceniu III-IV Stacji Drogi Krzyżowej kościołowi ormiańskiemu i tym samym zamknięciu muzeum zabytki zostały spakowane i zabrane, a następnie trafiły do Ambasady RP w Tel Awiwie.

Dzięki staraniom polskiej dyplomacji oraz osobistemu zaangażowaniu prof. Mariusza Mielczarka z PAN, po uzyskaniu zgody Israel Antiquities Authority, kolekcja została przywieziona do Polski i decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazana do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Mariusz Mielczarek wskazał, że dawno istniała tradycja zbierania numizmatów, które potem przekazywano do muzeów w granicach dawnej RP, niezależnie od zaborów. Także wśród żołnierzy propagowano idee zbierania takich zabytków.

Jarosław Bodzek powiedział, że otrzymane w czwartek obiekty wymagają konserwacji i że jeszcze w tym roku powstanie publikacja opisująca zbiór.

"Potem czeka nas żmudna praca konserwatorska i praca nad opracowaniem poszczególnych grup obiektów. Chcemy w najbliższych latach opublikować całość w postaci katalogów monet" - powiedział kierownik Gabinetu Numizmatycznego MNK.

Prawdopodobnie w 2018 r. MNK zaprezentuje zbiór na wystawie.

W najbliższym czasie niektóre spośród obiektów będzie można zobaczyć na przygotowywanej właśnie wystawie w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pamiątki po żołnierzach gen. Andersa w Muzeum Narodowym w Krakowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!