Pacjenci zaniepokojeni projektem zmian ustawy o refundacji

Pacjenci zaniepokojeni projektem zmian ustawy o refundacji
W Polsce żyje obecnie blisko 40 tys. stomików, a co roku wykonuje się około 6 tys. zabiegów wyłonienia kolejnych stomii. (fot. flickr.com/CC BY 2.0)

Projektowana zmiana ustawy o refundacji leków, która wprowadziłaby częściową odpłatność za worki stomijne oraz środki do pielęgnacji stomii, wzbudziła zaniepokojenie Fundacji STOMAlife, walczącej z wykluczeniem społecznym stomików.

Fundacja napisała w tej sprawie list otwarty, który skierowano m.in. do prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło.

Obecny projekt zmian do Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zakłada częściową odpłatność za sprzęt stomijny (nie tylko worki stomijne, ale także płytki i specjalistyczne środki do higieny i prawidłowego zabezpieczenia stomii oraz skóry wokół niej).

W Polsce żyje obecnie blisko 40 tys. stomików, a co roku wykonuje się około 6 tys. zabiegów wyłonienia kolejnych stomii. "Większość pacjentów stomijnych boryka się z problemami finansowymi - zarabia poniżej średniej krajowej, jest na emeryturze lub rencie lub pozostaje bez pracy w wyniku wykluczenia społecznego związanego z chorobą. Większość osób z wyłonioną stomią to pacjenci onkologiczni (ponad 63 proc.), seniorzy lub też osoby, które chorują od dziecka. Stomia wyłaniania jest również w następstwie chorób zapalnych układu pokarmowego oraz wypadków komunikacyjnych" - alarmuje fundacja.

W wielu przypadkach chodzi o osoby z wieloma chorobami przewlekłymi, których leczenie obciąża budżet pacjenta. Z przeprowadzonych na zlecenie fundacji badań opinii wynika, że prawie co drugi stomik uważa, iż obecne limity refundacyjne, ustanowione w 2004 roku i od tego czasu niepodwyższane, nie są wystarczające do pełnego zabezpieczenia w sprzęt stomijny.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia planuje powrót pięcioletniego liceum pielęgniarskiego

Zdaniem Fundacji STOMAlife zmiany mogą sprawić, iż duża część pacjentów będzie musiała pozostać w domach. Obecnie, po wyłonieniu stomii z aktywności zawodowej rezygnuje blisko 2/3 z nich, a 87 proc. stomików odczuwa obawy związane z powrotem do życia społecznego. Skutkami używania tańszych odpowiedników wyrobów medycznych proponowanych w ramach ustawy mogą być liczne powikłania. Leczenie owych powikłań wiązałoby się z kosztami znacznie przewyższającymi środki zaoszczędzone w ramach ograniczeń refundacyjnych.

Jak przypominają przedstawiciele fundacji, niewłaściwie dobrany sprzęt lub jego niewystarczająca ilość mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak martwica, przetoki, przepuklina okołostomijna, bolesne odparzenia i rany. W skrajnych przypadkach leczenie powikłań wymaga leczenia ambulatoryjnego, a nawet szpitalnego, co generuje dodatkowe koszty dla budżetu.

Ryzyko przeniesienia realizacji zleceń na sprzęt stomijny z punktów medycznych do aptek, które nie posiadają odpowiednich warunków lokalowych, uniemożliwi zachowanie intymności i poszanowania godności osobistej, np. przy doborze sprzętu lub otrzymaniu fachowej porady. "Jest to dodatkowy cios w komfort życia pacjentów po odebraniu im w 2003 roku specjalistycznych poradni stomijnych finansowanych z budżetu państwa" - można przeczytać w liście otwartym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pacjenci zaniepokojeni projektem zmian ustawy o refundacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!