Od września koniec z godzinami karcianymi. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie

Od września koniec z godzinami karcianymi. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie
Na wtorkowym (16 lutego) posiedzeniu, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela (fot. twitter.com/KPRM)

· Na wtorkowym (16 lutego) posiedzeniu, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.
· Od 1 września 2016 r. zostaną zniesione tzw. godziny karciane.
· Przepisy dotyczące czasu pracy nauczycieli, to wypełnienie zobowiązań premier Beaty Szydło, zawartych w wygłoszonym exposé.

Rząd przyjął wczoraj, 16 lutego, projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Najważniejsze punkty ustawy to zmiany dotyczące sposobu realizowania tygodniowego czasu pracy nauczycieli oraz w zakresie postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieli.

Jak zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, przyjęcie przez rząd projektu oznacza, że od 1 września 2016 r. zostaną zniesione tzw. godziny karciane.

Obecnie każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musi poświęcić dwie godziny w tygodniu na zajęcia pozalekcyjne. Nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej - jedną godzinę. W związku z likwidacją obowiązku prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w dotychczasowej formule, zaproponowano zniesienie obowiązku ich rejestrowania i rozliczania. Jak twierdzi MEN, jest to rozwiązanie korzystne dla nauczycieli, bo oznacza odciążenie ich od nadmiernych obowiązków biurokratycznych.

W nowelizacji uporządkowano i unowocześniono też przepisy dotyczące postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Przeniesiono na poziom ustawy rozwiązania dotyczące praw i obowiązków uczestników tego postępowania.

Ponadto przewidziano objęcie wszystkich nauczycieli przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej. Rozszerzono także w stosunku do nich wymóg niekaralności. Nowe regulacje mają uniemożliwić zatrudnienie w charakterze nauczyciela w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowej osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych i nie korzysta z praw publicznych.

Przepisy przewidują także stworzenie rejestru, który będzie prowadzony przez Ministra Edukacji Narodowej. Ma to być skuteczne narzędzie niedopuszczające do pracy z dziećmi nauczycieli ukaranych najwyższymi karami dyscyplinarnymi – zwolnienia z pracy z zakazem przyjęcia do pracy w oświacie przez 3 lata oraz wydalenia z zawodu.

Zaproponowano również przepisy, które ułatwią planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom, którym Minister Edukacji Narodowej przyznał tytuł honorowy profesora oświaty. Tytuł ten jest nadawany nauczycielom, którzy w trakcie wieloletniej pracy pedagogicznej wyróżnili się wybitnymi osiągnięciami pedagogicznymi.

Kandydaci do tytułu muszą legitymować się 20-letnim stażem pracy w zawodzie, w tym co najmniej 10-letnim okresem pracy na stanowisku nauczyciela dyplomowanego. Każdy uhonorowany otrzymuje jednorazową gratyfikację – 18 tys. zł brutto. Począwszy od 2017 r. na ten cel trzeba będzie przeznaczać z budżetu państwa do 450 tys. zł.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od września koniec z godzinami karcianymi. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!