Obrona Terytorialna. Trzy brygady w tym roku, trzy w przyszłym

Obrona Terytorialna. Trzy brygady w tym roku, trzy w przyszłym
Żołnierze Obrony Terytorialnej uczyć się będą musztry, regulaminów, taktyki, a także będą mieć szkolenia z wychowania patriotycznego oraz strzelania (Fot.Łukasz Kermel arch.17 WBZ)

• Obrona Terytorialna to jedno z kluczowych zadań MON na najbliższe lata.
• Wiceminister obrony Bartosz Kownacki mówi, że w drugim kwartale będziemy mieli już gotowe założenia do ustawy. Ale zaznacza, że OT z prawdziwego zdarzenia buduje się przez pokolenia.
• Docelowo mają powstać 364 kompanie pogrupowane terytorialnie i zgrupowane w 86 batalionach.

Jaka dokładnie będzie koncepcja organizacji, budowy i funkcjonowania Obrony Terytorialnej oraz jaki jest stan przygotowań do jej utworzenia?

Bartosz Kownacki, wiceminister resortu obrony narodowej podkreśla wagę tego projektu dla resortu obrony narodowej. - Obrona Terytorialna, to jedno z kluczowych zadań MON na rok 2016 i kolejne lata - zapewnia wiceminister.

- Budowa sił OT zyskuje wreszcie takie znaczenie, jakie powinna mieć przez ostatnie 25 lat. Chcielibyśmy podkreślić, że to na razie prezentacja koncepcji. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku pierwsze jednostki OT będą gotowe. Wszyscy wiemy, jak wielkie ma to znaczenie, ale OT z prawdziwego zdarzenia buduje się przez pokolenia – mówi wiceminister Kownacki.

Zdaniem wiceministra posiedzenia komisji w sejmie i senacie są wciąż okazją do prawdziwej dyskusji nt. OT, zgłaszania postulatów, uwag i propozycji do zmian w koncepcji. - Dziś jest jeszcze szansa na doprecyzowanie i korekty pewnych rozwiązań, bo w drugim kwartale będziemy mieli już gotowe założenia do ustawy – podkreśla wiceminister.

Koncepcja będzie niejawna

Płk dr Grzegorz Kwaśniak, powołany przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na pełnomocnika MON ds. utworzenia obrony terytorialnej zastrzega, że materiały, które przedstawia np. senatorom są syntetycznym opracowaniem, a cała koncepcja jest dokumentem szerszym i ze zrozumiałych względów będzie niejawna. Ostateczny kształt koncepcji wkrótce trafi do zatwierdzenia przez ministra obrony narodowej.

Obrona terytorialna jest i będzie pełnoprawną częścią armii polskiej - powiedział także w sobotę w Mińsku Mazowieckim minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych i klas mundurowych.

W Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ponad 200 członków największych w kraju organizacji proobronnych, związków strzeleckich oraz uczniów klas mundurowych brało udział w szkoleniu ze współdziałania z żołnierzami żandarmerii. Szkolenie zorganizowało Biuro ds. proobronnych MON oraz Komenda Główna Żadnarmerii Wojskowej.

Płk Kwaśniak przypomina zasady funkcjonowania systemu obrony terytorialnej na każdym z trzech poziomów administracji kraju, z którą jest ściśle powiązany. Najwyższy jest poziom strategiczny, czyli krajowy gdzie będzie funkcjonowało dowództwo obrony terytorialnej. Kolejny będzie poziom operacyjny, czyli wojewódzki.

W każdym województwie będzie dowództwo brygady OT, z wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie ze względu na obszar i liczbę ludności będą potrzebne dwa dowództwa. Dodatkowo w każdym mieście wojewódzkim będzie jeden batalion obrony terytorialnej. Podobnie w niektórych innych większych miastach, może być dodatkowy pododdział OT.

Najniższym poziomem będzie poziom taktyczny, powiatowy. W każdym powiecie będzie zorganizowana jedna kompania obrony terytorialnej. Docelowo, za kilka lat, powstaną 364 kompanie pogrupowane terytorialnie w 86 batalionach.

Brygady, bataliony, kompanie

Pułkownik potwierdza, że w pierwszym etapie, który w zasadzie już się rozpoczął, będą utworzone 3 brygady na ścianie wschodniej. W następnym etapie zostaną sformowane, od początku 2017 roku, kolejne 3 brygady. Do końca 2019 roku planowane jest zakończenie etapu organizacyjnego.

 

×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Obrona Terytorialna. Trzy brygady w tym roku, trzy w przyszłym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!