Obowiązkowe szczepienia finansowane z budżetu państwa od 2017 r.?

Obowiązkowe szczepienia finansowane z budżetu państwa od 2017 r.?
Szczepienia finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ? (fot.pixabay.com)

• Projekt przewidujący, że obowiązkowe szczepionki od 2017 r. nadal byłyby finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ - w związku ze zgłoszonymi poprawkami - wraca do komisji zdrowia.
• Projekt zakłada też m.in. bezpłatne świadczenia POZ dla każdego, również dla nieubezpieczonych.

Poseł sprawozdawca komisji zdrowia Tadeusz Dziuba (PiS) mówił, że zasadniczym celem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i innych ustaw jest przywrócenie finansowania zakupu szczepionek z budżetu państwa. Na mocy zmian uchwalonych przez parlament w połowie ub.r., od 1 stycznia 2017 r. zakup szczepionek, przewidzianych do obowiązkowych szczepień, miał być finansowany NFZ.

Zakup obowiązkowych szczepionek ochronnych z budżetu, jak mówił Dziuba, "uwolni środki będące w dyspozycji Funduszu, z perspektywą ich przeznaczenia na świadczenia zdrowotne, w szczególności środki w budżecie NFZ na 2017 r.". Uzasadnieniem powrotu do zasad finansowania z budżetu jest także, jak mówił Dziuba, przywrócenie zasady odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną.

Poseł sprawozdawca wskazał, że w trakcie prac nad projektem w komisji zdecydowano o wykreśleniu przepisu, który dałby podmiotom leczniczym możliwość kupowania szczepionek do wykonania zalecanych szczepień ochronnych. Dziuba (PiS) wskazał, że rezygnacja ze zmian w prawie farmaceutycznym w tym obszarze jest słuszna, bowiem obrót szczepionkami powinien podlegać odpowiednim regulacjom, a zmiany nie gwarantowały zachowania koniecznych wymogów. "Słuszna idea musi doczekać się bardziej precyzyjnego rozwiązania" - stwierdził.

Czytaj też: Radziwiłł: Zniechęcanie do szczepień jest społecznie szkodliwe

Przypomniał, że projekt wprowadza zmiany mające zagwarantować każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie ona kosztów z tym związanych, nawet w przypadku, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z propozycją, NFZ nie dochodziłby kosztów udzielonych świadczeń w takim przypadku. Rozwiązanie to nie będzie natomiast dotyczyć kosztów, jakie NFZ ponosi na refundację przepisanych przez lekarza leków.

Barbara Dziuk (PiS) wyraziła w imieniu swojego klubu poparcie dla projektu.

Beata Małecka-Libera (PO) oceniła, że przedłożona nowelizacja jest zaprzeczeniem tego, co minister zdrowia Konstanty Radziwiłł deklarował, wytyczając swoją strategię zmian w ochronie zdrowia. Jak mówiła, zmiany miały następować w sposób ewolucyjny, a projekt dowodzi, że tak nie jest, bo "wszystko wywracane jest do góry nogami". Jej zdaniem finansowanie szczepień z NFZ miało swoje uzasadnienie. Posłanka PO wyraziła zadowolenie z rezygnacji z propozycji dot. obrotu szczepionkami. Pytań i wątpliwości jest wiele - mówiła, zapowiadając że PO będzie głosowała za odrzuceniem projektu.

Paweł Skutecki (Kukiz'15) powiedział, że projekt "jak w soczewce pokazuje sposób działania ministra Konstantego Radziwiłła: teoretycznie zakłada czysto techniczne przeniesienie finansowania z NFZ do ministerstw, a najciekawsze jest nieco głębiej". Jak wskazał, minister zdrowia, który jest lekarzem rodzinnym, zaproponował, by na wartym ponad miliard zł rocznie rynkiem szczepionek w Polsce rękę położyli lekarze rodzinni". "Mieli oni faktyczny monopol na sprzedaż szczepionek pacjentom, w dodatku bez żadnego nadzoru farmaceutycznego" - przekonywał. "Wnioskodawcy ze wstydem wycofali się z tego zapisu, ale niesmak pozostał i wątpliwości co do faktycznych intencji ustawy także" - stwierdził.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obowiązkowe szczepienia finansowane z budżetu państwa od 2017 r.?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!