XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

O seniorach w Senacie: Na starość pracujemy przez całe życie

O seniorach w Senacie: Na starość pracujemy przez całe życie
Do aktywności, także w wymiarze intelektualnym, zachęcał seniorów przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się prof. Bolesław Samoliński (fot. shutterstock)

Na to, jak będzie wyglądała nasza starość, pracujemy przez całe życie; aktywność fizyczna, właściwe odżywianie, opieka medyczna i relacje społeczne pomagają dbać o sprawność - podkreślali w poniedziałek, w Ogólnopolskim Dniu Seniora, uczestnicy spotkania w Senacie.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekonywał, że osoby w starszym wieku mogą być aktywne; trzeba tworzyć ku temu warunki i zwracać na problemy seniorów dużą uwagę.

Jak wskazywał, "pierwszy krok na dobrej drodze, dobrej zmianie to leki 75 plus". Marszałek wskazał, iż program to "otwarcie pewnej drogi" i przypomniał, że jego będzie on rozszerzany.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podał, że podczas półtora miesiąca funkcjonowania programu leków dla seniorów wydano ponad 4 mln darmowych opakowań różnych preparatów, skorzystało z nich milion sto osiemdziesiąt jeden tysięcy osób. Wiceminister przekazał, że beneficjenci programu zaoszczędzili 38 mln 800 tys., tyle wyniósł bowiem koszt refundacji wydanych leków z budżetu państwa.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała znaczenie profilaktyki, która może pozwolić dłużej zachować aktywność. "Żyjemy w trudnych czasach, w których najlepiej byłoby być młodym i pięknym, a niestety bieg życia jest nieuchronny i zmierzamy w nim do tego, że mamy coraz więcej lat i ubywa zdrowia i sił. (…) Na to, jak będzie wyglądała nasza starość, pracujemy przez całe życie. O tym, co nas czeka w przyszłości, trzeba pamiętać mając 30, 40 czy 50 lat" - powiedziała minister Rafalska.

Jak oceniła, aktywność osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w Polsce się poprawia, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Wskazała, że wyzwaniem jest aktywizowanie dzieci i młodzieży. Jak dodała, rolą seniorów jest też m.in. zachęcanie wnuków do aktywności.

Minister wskazywała, że o jakości życia decyduje często sytuacja materialna i dlatego - jak mówiła - rząd swoimi działaniami wspiera m.in. emerytów, którzy mają najniższe uposażenie. Wskazała, że w nowym roku najniższa emerytura wyniesie tysiąc zł. "Myślę, że ma to duże znaczenia dla osób, które do tej pory pobierały świadczenie w wysokości 882 zł" - dodała.

Minister sportu i turystyki Witold Bańka mówił podczas spotkania, że sport nie ma barier i seniorzy także mogą być aktywni. "Sport jest dla każdego, aktywność fizyczna jest dla każdego: dzieci, młodzieży, wyczynowców, amatorów, seniorów, niepełnosprawnych, pełnosprawnych. Na tym polega wielka siła sportu, że każdy może znaleźć pole do uczestnictwa w aktywności sportowej" - przekonywał.

Do aktywności, także w wymiarze intelektualnym, zachęcał seniorów przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się prof. Bolesław Samoliński. "Chcecie być aktywni intelektualnie? Pobudzajcie szare komórki. Wyłączcie telewizor. Załóżcie odwrotnie zegarek - do góry nogami, zmuście się do przeliczania jego wskazań. (...) Jeżeli coś przeczytacie, przedyskutujcie to z kimś, niech nie zostanie tylko bierny wasz stosunek do tekstu. (...) Samoedukacja nie kończy się w żadnym przedziale wiekowym" - przekonywał.

Prof. Samoliński także podnosił, że na starość pracuje się całe życie. "Zaczyna się od wczesnego etapu budowania nawyków prozdrowotnych - nie tylko unikania czynników ryzyka (…) ale to przede wszystkim budowanie przyzwyczajeń aktywności sportowej i intelektualnej oraz budowanie relacji międzyludzkich" - powiedział.

Minister Rafalska powołując się na badania GUS ws. zmian demograficznych w Polsce podała, że w perspektywie do 2050 roku ogólna liczna ludności naszego kraju zmniejszy się o ponad cztery i pół miliona. "Z opracowanej w 2014 roku prognozy ludności wynika, że w perspektywie do 2050 roku ogólna liczna ludności Polski zmniejszy się o ponad cztery i pół miliona . Natomiast będzie wzrastać zarówno liczba jak i odsetek osób w wieku 60 lat i więcej" - zaznaczyła minister.

Polityka senioralna, jak mówiła, ma służyć poprawie jakości życia osób starszych, m.in. poprzez umożliwienie im jak najdłuższej samodzielności.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O seniorach w Senacie: Na starość pracujemy przez całe życie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!