Nowoczesna chce uznania śląskiej mowy za język regionalny

Nowoczesna chce uznania śląskiej mowy za język regionalny
Śląscy działacze Nowoczesnej chcą używać śląskiej mowy w kontaktach z wyborcami - w piątek (31 marca) odbędzie się pierwszy dyżur poselski po śląsku. (fot.katowice.eu)

Do jesieni tego roku posłowie Nowoczesnej złożą w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, nadający śląskiej mowie status takiego języka.

• Śląscy działacze Nowoczesnej chcą używać śląskiej mowy w kontaktach z wyborcami - w piątek (31 marca) odbędzie się pierwszy dyżur poselski po śląsku.

• Gdyby "ślonska godka" została językiem regionalnym, jak kaszubski, możliwe byłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem.

• W październiku ubiegłego roku dwie sejmowe komisje odrzuciły obywatelski projekt ws. uznania śląskiej mowy za język regionalny; aby jego procedowanie dobiegło końca, potrzebna jest jeszcze ostatecznie decyzja Sejmu.

Gdyby "ślonska godka" została językiem regionalnym, jak kaszubski, możliwe byłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od dawna zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji, jednak ich inicjatywy nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie.

Nowoczesna oficjalnie zainaugurowała prace nad projektem nowelizacji ustawy, który najdalej zamierza jesienią złożyć w Sejmie. "Poprzedzimy te prace licznymi debatami, spotkaniami na Śląsku, ale też w Polsce - po to, żeby śląskość pokazać jako nowoczesną, otwartą, przyszłościową. To jest także nasz cel: promocja śląskości i stworzenie dla Śląska i śląskości akceptacji społecznej w całym kraju" - mówiła podczas konferencji prasowej w Katowicach śląska posłanka Nowoczesnej Monika Rosa.

Śląscy działacze Nowoczesnej chcą używać śląskiej mowy w kontaktach z wyborcami - w piątek (31 marca) odbędzie się pierwszy dyżur poselski po śląsku, powstanie śląski wideoblog, a strona internetowa partii ma być dostępna także w śląskiej wersji językowej. "Rozpoczęliśmy te prace z politycznego, obywatelskiego, ale także z ludzkiego poczucia obowiązku, że język śląski trzeba ocalić, bo sam w sobie będzie bezbronny" - argumentowała Rosa. Projekt nowelizacji ma być opatrzony "solidnym" uzasadnieniem oraz ekspertyzami naukowców.

Inicjatywę Nowoczesnej wspiera filolog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Zbigniew Kadłubek, który był również zaangażowany w prace nad obywatelskim projektem, uznającym Ślązaków za mniejszość etniczną, pod którym przed trzema laty zebrano 140 tys. podpisów. Również ten projekt nowelizacji ustawy, odrzucony w październiku ubiegłego roku przez połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, nadawał śląskiemu status języka regionalnego.

"Mówimy godka ślonska, mówimy etnolekt, mówimy język - mówmy po prostu język. Dziś językoznawcy nie spierają się już tak bardzo o to, co jest dialektem, co etnolektem, co językiem. Kwestia związana z uznaniem języka śląskiego za język regionalny jest kwestią polityczną; jest gestem, aktem politycznym, związanym oczywiście z pewnym procesem legislacyjnym" - mówił w czwartek prof. Kadłubek.

Jego zdaniem zabiegi o status języka regionalnego dla "ślonskiej godki" należy widzieć w szerszym kontekście demokracji i wolności słowa - ich promowaniu mają służyć spotkania poświęcone pracom nad projektem nowelizacji ustawy. "Wolność godki czy języka śląskiego jest częścią oraz potrzebą dzisiejszej nowoczesnej Polski. Myślę, że spotkania, debaty i rozmowy, które planujemy, będą promowały w ogóle region, województwo śląskie (...) i przyczynią się do jakiegoś zaprzyjaźnienia się Polski ze Śląskiem, Śląska z Polską i - być może - przychylności" - powiedział naukowiec, wskazując, że ochrona i rewitalizacja języka śląskiego to część swoistej "ekologii" związanej z tym regionem.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesna chce uznania śląskiej mowy za język regionalny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!