XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowela ustawy o ochronie praw lokatorów trafiła do konsultacji publicznych

Nowela ustawy o ochronie praw lokatorów trafiła do konsultacji publicznych
Celem nowelizacji jest "próba rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych" (fot.pixabay)

• Wprowadzenie czasowych umów najmu lokali socjalnych oraz zmiany ws. dziedziczenia lokali socjalnych po śmierci głównego najemcy, zakłada projekt noweli ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy.
• Konsultacje publiczne projektu potrwają do 22 listopada br.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych przygotowało ministerstwo infrastruktury i budownictwa (MIB).

"Projekt odpowiada na potrzebę społeczną dostosowania zasad korzystania z publicznego zasobu mieszkań do potrzeb tych osób, które tego wsparcia rzeczywiście najbardziej potrzebują" - podkreślono w uzasadnieniu.

Celem nowelizacji jest "próba rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych". W ocenie MIB m.in. problem ten wynika z małej elastyczności w gospodarowaniu publicznym zasobem mieszkaniowym, deficytu tego typu lokali.

W noweli m.in. zaproponowano, by umowy najmu lokali, będące w zasobie komunalnym gminy, były zawierane na czas nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż pięć lat. Po upływie tego okresu gmina będzie sprawdzać, czy sytuacja finansowa najemcy zmieniła się. W tym celu będzie on składał m.in. deklarację o swoich dochodach oraz o dochodach domowników.

"Umowa najmu lokalu po upływie oznaczonego w niej czasu będzie mogła być zawarta na następny okres tylko w sytuacji spełnienia przez najemcę kryteriów zawartych w uchwale gminy" - dodano. Jak wskazano w uzasadnieniu, obecnie istniejący obowiązek zawierania umów na czas nieokreślony wyłącza weryfikację sytuacji materialnej lokatorów.

Proponowane przepisy mają dotyczyć wyłącznie umów najmu zawieranych po wejściu w życie ustawy. Do wcześniejszych umów będą miały zastosowanie przepisy dotychczas obowiązujące.

Kolejna zmiana zaproponowana w noweli dotyczy tego, że w odniesieniu do umów najmu socjalnego lokalu - zawieranych po wejściu w życie ustawy - o uprawnieniach do ich zawarcia będzie orzekał sąd.

Obecnie obowiązujące prawo wymienia kategorie osób, którym obligatoryjnie przysługuje prawo do lokalu socjalnego w przypadku orzeczenia o eksmisji z zajmowanego lokalu. Są to kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni lub ubezwłasnowolnieni oraz sprawujący nad takimi osobami opiekę i wspólnie z nimi zamieszkujący, jak również obłożnie chorzy, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, osoby bezrobotne i osoby spełniające przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały.

"Takie uregulowanie kwestii prawa do lokalu socjalnego przy eksmisji nie sprawdza się w praktyce, gdyż wielokrotnie osoby kwalifikujące się do katalogu osób, którym przysługuje obligatoryjne prawo do lokalu socjalnego w rzeczywistości mają możliwości samodzielnego zaspokojenia swojej potrzeby mieszkaniowej, a więc nie powinny otrzymać wsparcia w postaci lokalu socjalnego" - wskazano w uzasadnieniu.

W proponowanych przepisach to sąd będzie badał sytuację majątkową i rodzinną eksmitowanego lokatora i podejmował decyzję o przyznaniu uprawnienia do lokalu socjalnego.

W noweli także proponuje się wyeliminowanie automatycznego dziedziczenia najmu mieszkań komunalnych po śmierci najemcy("wstępowanie w najem po śmierci najemcy"). Projekt przewiduje, że po śmierci najemcy umowa najmu będzie wygasała.

Małżonek, który nie jest współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka oraz inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, a także osoby, które pozostawały we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmieci, będą mogły podpisać umowę najmu tego lokalu, jeżeli spełniają kryteria dochodowe ustalone w stosownej uchwale rady gminy.

W razie osiągnięcia dochodów przekraczających kryterium dochodowe, osoby zajmujące lokal będą miały obowiązek jego opuszczenia w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci najemcy.

Umowę najmu będzie można rozwiązać w sytuacji, gdy najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu nie tylko w tej samej miejscowości, ale również i w miejscowości pobliskiej. Można będzie też rozwiązać umowę najmu lokalu - i jednocześnie zaoferować lokal zamienny - w sytuacji gdy lokal zajmowany ma nieproporcjonalnie dużą powierzchnię w porównaniu do liczby zamieszkujących.

Według projektu większość przepisów noweli ma wejść w życie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowela ustawy o ochronie praw lokatorów trafiła do konsultacji publicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!