Nowela ustawy o Karcie Polaka skierowana do dalszych prac w komisjach

Nowela ustawy o Karcie Polaka skierowana do dalszych prac w komisjach
Michał Dworczyk podkreślił, że posiadacze Karty Polaka, którzy chcą osiedlić się w Polsce będą mieli możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynajęcia mieszkania(fot. mat. pras.)

• Wszystkie kluby opowiedziały się w Sejmie za komisyjnym projektem zmian w ustawie o Karcie Polaka, która ma wprowadzić ułatwienia w osiedlaniu się w Polsce posiadaczom Karty.
• Prace nad projektem będzie kontynuować sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą.

Jak podkreślił podczas sejmowej debaty sprawozdawca projektu i przewodniczący komisji Michał Dworczyk (PiS), ostatni rok pokazał, że brakuje podstawy prawnej do ewakuacji i udzielenia skutecznej pomocy posiadaczom Karty Polaka w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego celem propozycji jest, by w sytuacjach nadzwyczajnych posiadacze Karty Polaka byli traktowani jako polscy obywatele.

"Wprowadzamy przepis, dzięki któremu nasi rodacy w sytuacjach extra ordynaryjnych, w sytuacjach, gdy będzie zagrożone ich zdrowie, życie, będą mogli być traktowani jak obywatele polscy, przy poszanowaniu, oczywiście prawa międzynarodowego. Chcemy tym zapisem dąć wyraźny sygnał, że dla nas - dla obecnego rządu, parlamentu - nasi rodacy poza granicami kraju, niezależnie, czy posiadają polskie obywatelstwo, czy też go nie posiadają, są bardzo, bardzo istotni i będą traktowani priorytetowo" - podkreślił Dworczyk.

Jak dodał, posiadacz Karty Polaka, który przyjeżdża do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe otrzymuje bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku - obywatelstwo polskie, a w międzyczasie może liczyć na różnego rodzaju pomoc w tym pierwszym najtrudniejszym okresie adaptacji.

Poseł podkreślił, że posiadacze Karty Polaka, którzy chcą osiedlić się w Polsce będą mieli możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynajęcia mieszkania, dofinansowanie intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych. "Zasiłek adaptacyjny" będzie wynosił ok. 6 tys. zł. Program miałby ruszyć dopiero od 2017 roku.

Czytaj też: Ważne zmiany dla pracowników: Koniec syndromu pierwszej dniówki

Zdaniem Dworczyka osiedlanie się posiadaczy Karty Polaka w Polsce jest korzystne z punktu widzenia problemów demograficznych, lepiej żeby do Polski przyjeżdżały osoby polskiego pochodzenia, niż z zupełnie innych kręgów kulturowych.

Zgodnie z projektowanymi zmianami posiadacze Karty Polaka zostaną zwolnieni z opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie polskiej wizy oraz z opłat konsularnych za przyjęcie wniosku o nadanie polskiego obywatelstwa.

Dworczyk zaznaczył, że o Kartę Polaka za sprawą zmian będzie można się ubiegać nie tylko w polskich konsulatach, lecz również w urzędach wojewódzkich, co będzie dużym ułatwieniem w krajach niedemokratycznych, takich jak Białoruś, gdzie osoby ubiegające się o Kartę mogą spotykać się z szykanami.

Po wprowadzeniu nowelizacji ubiegający się o Kartę będą mogli załatwiać formalności w polskich miastach wojewódzkich.

Joanna Fabisiak (PO) poinformowała, że jej klub generalnie popiera projekt zmian w ustawie o Karcie Polaka, nie ma jednak pewności, czy wystarczające są środki w budżecie, by udzielić wszystkim chętnym wsparcia w osiedlaniu się w Polsce. Zwłaszcza, że - dodała - nowela zakłada także pomoc rodzinom posiadaczy Karty, co zwiększy liczbę ubiegających się o nią osób.

Wątpliwości klubu PO wzbudza też proponowany w nowelizacji zapis odnoszący się do procedury przyznawania przez wojewodów Kraty Polaka. Jest tam mowa o egzaminie z języka polskiego w postaci rozmowy. PO chce, aby ten zapis w ustawie doprecyzować, dąć wojewodom jasne wytyczne o trybie przeprowadzania takich rozmów.

Zobacz: Projekt noweli dot. ochrony praw lokatorów jeszcze w tym roku w Sejmie

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowela ustawy o Karcie Polaka skierowana do dalszych prac w komisjach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!