Nowela refundacyjna: Kiedy pacjent będzie dopłacał do wyrobu medycznego?

Nowela refundacyjna: Kiedy pacjent będzie dopłacał do wyrobu medycznego?
Przedstawiony 15 czerwca projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zakłada rewolucyjne zmiany. (fot. PTWP)

• Przedstawiony 15 czerwca projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zakłada rewolucyjne zmiany.
• Jednym z ich ważniejszych celów jest wprowadzenie nowego systemu finansowania wyrobów medycznych, wzorowanego na mechanizmie refundacji leków.
• Projekt jest ostro krytykowany m.in. przez przedsiębiorców.

Zdaniem resortu zdrowia, dzięki planowanym zmianom w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, zostanie rozwiązany problem nieprawidłowości w zakresie świadczeń gwarantowanych dotyczących zaopatrzenia w wyroby medyczne na zlecenie.

W opinii Ministerstwa Zdrowia obecne nieprawidłowości wynikają m.in. z braku maksymalnej marży detalicznej naliczanej od ceny hurtowej w przypadku produkowanych seryjnie wyrobów medycznych.

Autorzy projektu podkreślają, że system refundacji wyrobów medycznych powinien funkcjonować w taki sposób, aby w ramach dostępnych publicznych środków odpowiadał w możliwie najwyższym stopniu aktualnemu zapotrzebowaniu w tym zakresie i poprawił dostępność do świadczeń pacjentom.

Przejrzystość publicznych wydatków

- Ustawa jest nową częścią koszyka świadczeń gwarantowanych. Minister zdrowia będzie określał grupę wyrobów medycznych, które będą poddawane podobnej procedurze jak leki - mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda na spotkaniu z przedstawicielami branży wyrobów medycznych.

Dodał: - Będą określane ich wymagania techniczne. Komisja ekonomiczna będzie prowadziła negocjacje dotyczące ustalenia ostatecznych cen.

Czytaj też: Pielęgniarki chcą, by minister zdrowia poprawił ich normy zatrudnienia

Podobnie jak w przypadku leków, producenci będą zgłaszać swoje produkty, wnioskując o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu wyrobów wydawanych na zlecenie lub o ustalenie urzędowej ceny dla wyrobów stosowanych w ramach udzielania świadczeń gwarantowanych.

- Projekt ustawy zakłada zróżnicowanie opłat za składanie wniosków o znalezienie się poszczególnych wyrobów na liście refundacyjnej. W trakcie negocjacji zostanie ustalona cena urzędowa, następnie zostanie stworzona grupa limitowa i określona wysokość limitu finansowania, do którego NFZ będzie refundował wyrób medyczny. Powyżej tego limitu pacjent dopłaci za niego we własnym zakresie - tłumaczył wiceminister.

Ministerstwo wskazuje, że nowa regulacja pozwoli na optymalizację i zwiększenie przejrzystości wydatków NFZ na wyroby medyczne finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych oraz umożliwi standaryzację realizacji tych świadczeń.

- Te wyroby, które z określonej grupy nie dostaną się na ministerialny wykaz, nie będą rozpatrywane. Dzięki temu systemowi będziemy mogli lepiej wydatkować środki finansowe i bardzo precyzyjnie określić minimalne wymagania jakościowe, które wyrób musi spełniać, żeby w ogóle można było składać wniosek refundacyjny - stwierdził Krzysztof Łanda.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowela refundacyjna: Kiedy pacjent będzie dopłacał do wyrobu medycznego?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!