Niemieckie media o rekonstrukcji rządu w Polsce: Chęć poprawy relacji z UE

Niemieckie media o rekonstrukcji rządu w Polsce: Chęć poprawy relacji z UE
Deutsche Welle pisze na swym portalu, że w przypadku rekonstrukcji polskiego rządu "najwidoczniej chodzi także o poprawę relacji z UE". (fot. pixabay.com)

Niemieckie media odnotowują rekonstrukcję polskiego rządu, dość zgodnie wyrażając pogląd, że premier Mateusz Morawiecki zabiega o poprawę relacji z Unią Europejską, o czym ma świadczyć odwołanie ministrów spraw zagranicznych, obrony narodowej i środowiska.

Deutsche Welle pisze na swym portalu, że w przypadku rekonstrukcji polskiego rządu "najwidoczniej chodzi także o poprawę relacji z UE". DW, podobnie jak wiele innych niemieckich mediów, zwraca uwagę na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski artykułu 7 traktatu unijnego i nawiązuje do zaplanowanego na wtorek wieczorem spotkania premiera Morawieckiego z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem w Brukseli.

Agencja dpa, pisząc o rekonstrukcji polskiego rządu, eksponuje odwołanie szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, dodając że byli to "kontrowersyjni ministrowie".

W ocenie politologów - pisze dpa - Waszczykowski i Macierewicz "wielokrotnie irytowali międzynarodowych partnerów Polski swymi sprzecznymi i nieobliczalnymi wypowiedziami".

Agencja odnotowuje krótko pozostałe zmiany w rządzie, zwracając uwagę, że odwołany minister środowiska Jan Szyszko "był krytykowany z powodu sporu z Komisją Europejską o wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej".

Dpa odnotowuje, powołując się na politologów, że prezydent Andrzej Duda opowiadał się za zmianą szefa MON i zwraca uwagę, że między Kancelarią Prezydenta a resortem obrony dochodziło do konfliktów.

Agencja pisze na zakończenie, że za tego, który w istocie "pociąga za sznurki" nadal uważany jest "kontrowersyjny szef partii rządzącej PiS Jarosław Kaczyński".

Telewizja NTV podkreśla na swoim portalu, że premier Morawiecki "robi krok w kierunku UE". Według NTV, odwołani szefowie resortów spraw zagranicznych, obrony narodowej i środowiska "byli uważani za szczególnie krytycznych wobec UE". "Bezpośrednio przed swoją pierwszą wizytą w Brukseli (jako premier - red.)" Mateusz Morawiecki "wysłał sygnał zbliżenia", przebudowując swój gabinet - twierdzi NTV i dodaje, że odwołani zostali ministrowie, którzy w wielu dziedzinach toczyli spory z UE.

Według NTV rekonstrukcja polskiego rządu najwyraźniej służy także "wylaniu oliwy na fale" w sporze z UE. NTV uważa, że Waszczykowski "w wielu przypadkach ostro atakował UE i Niemcy", a Macierewicz "był uważany w instytucjach unijnych i w innych krajach członkowskich za trudnego partnera". W materiale na temat rekonstrukcji polskiego rządu podkreślono, że Morawiecki zabiega o poprawę relacji z UE.

Także "Handelsblatt" pisze, że zmiany w składzie polskiego rządu są - zdaniem obserwatorów - oznaką, że "Morawiecki szuka porozumienia z partnerami w UE".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!