Nie umiemy promować wielkich Polaków, ze stratą dla nas wszystkich

Nie umiemy promować wielkich Polaków, ze stratą dla nas wszystkich
Andrzej Duda: W przestrzeni międzynarodowej wszystkie państwa świata, które mają poczucie i rozumieją potrzebę zachowania państwowej godności, prowadzą aktywną politykę historyczną./Fot.Kancelaria Prezydenta/

• Polityka historyczna jest, według prezydenta, elementem budowy państwa i wychowania następnych pokoleń.
• Nasza świadomość historyczna powinna być niczym podręczny bagaż, niezbędny w drodze.
• Prezydent skrytykował dotychczasowy sposób prowadzenia polityki historycznej.

- Przed wielu laty marszałek Piłsudski powiedział, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. To ważne i mocne słowa, ale słowa, które niosą w sobie wiele prawdy – mówił Andrzej Duda, prezydent RP otwierając wtorkowe (16 lutego br.) posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju, poświęcone polityce historycznej państwa polskiego.

Według prezydenta jest to podstawowy element budowy pozycji państwa w przestrzeni międzynarodowej, ale przede wszystkim element wychowania kolejnych pokoleń Polaków.

Prezydent przypomniał, że w przestrzeni międzynarodowej wszystkie państwa świata, które mają poczucie i rozumieją potrzebę zachowania państwowej godności, prowadzą aktywną politykę historyczną. Akcentują przede wszystkim to, co uważają w historii za ważne, co było elementem państwowotwórczym, co buduje ich potencjał historycznej świadomości.

Mówiła też o tym Elżbieta Cherezińska, pisarka, dla której historia jest literackim tworzywem. Przypomniała, że historia jest żywym tworem, pełna zdarzeń dobrych i złych. Żywym tworzywem, które fascynuje. My natomiast albo przepraszamy, albo płaczemy, albo mówimy „to nie my, to oni”.

Pisarka uważa, że jako naród, wciąż odczuwamy swoją historię jako smutną, w której nie ma się z czego cieszyć. - Jako zbyt ciężki bagaż, brzemię – podkreślała Cherezińska. – Wolałabym, żeby nasza świadomość historyczna była podręcznym bagażem, niezbędnym w drodze, swoistą bibułą, na której odbijają się czyny i działania z przeszłości, ważne dla naszej przeszłości.

Prof. Andrzej Nowak z UW wyjaśnił, że stosunek do przeszłości ma dla każdej wspólnoty znaczenie. Wiedza ta czyni obywatela bardziej odpowiedzialnym, świadomie decydującym o tym, co należy i powinno się zrobić, by nie powtarzać dawnych błędów.

Prezydent skrytykował dotychczasowy sposób prowadzenia polityki historycznej w państwie. - Nie jest najlepszym sposobem prowadzenie polityki historycznej w przestrzeni międzynarodowej ograniczonej jedynie do reagowania na poniżanie narodu polskiego, deprecjonowanie naszego dorobku historycznego, naszych zasług dla Europy i dla świata – mówił prezydent. Jego zdaniem polityka historyczna powinna być ofensywna.

Czytaj też: Prezydent: Państwo polskie powinno realizować ofensywną politykę historyczną.

Prof. Nowak zaproponował, że by w przyszłości lepiej prowadzić tę politykę trzeba stworzyć jedną instytucję, która scalałaby, koordynowała polską politykę historyczną. - Różne ministerstwa, instytucje państwowe realizują różne polityki historyczne. Do tego dochodzą tysiące inicjatyw społecznych. Stąd polityka ta jest rozproszona – twierdził profesor. Postulował, by wszystkie działania podejmowane w tym zakresie przez instytucje i organizacje występowały w pewnej synergii społecznej nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Dyskutanci zgadzali się co do zasady, że jak dotąd nie umieliśmy odpowiednio wypromować ważnych wydarzeń historycznych z udziałem Polski za granicą. - Tak się złożyło, że świadoma część polskiego społeczeństwa w ostatnich trzech stuleciach zajmowała się walką o tożsamość narodową, dlatego o wielu innych Polakach, którzy zasłynęli dokonaniami w świecie wiemy niewiele – mówił prof. Bolesław Orłowski. Profesor nazywa ich konstruktywistami. Oni sławili Polskę swoją myślą techniczną, wynalazkami.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie umiemy promować wielkich Polaków, ze stratą dla nas wszystkich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!