Nie będzie zakazu wynagradzania pośredników kredytowych?

Nie będzie zakazu wynagradzania pośredników kredytowych?
Nowe przepisy uniezależniają wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od liczby zaakceptowanych wniosków (fot.pixabay.com)

Ustawą o kredycie hipotecznym zajmowała się senacka komisja.

• W lutym Sejm uchwalił ustawę o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

• Ustawa ma zapewniać większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne.

• Mimo apelu KNF senatorowie nie zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wynagradzania pośredników przez kredytodawców.

Jak relacjonował sprawozdawca Grzegorz Bierecki (PiS), kierowana przez niego senacka komisja budżetu i finansów zdecydowała się zaproponować do ustawy, na wniosek KNF, trzy poprawki, sprowadzające się do jednej zmiany w ustawie. Zmiana ta, zaznaczył, polega na wydłużeniu terminów na rejestrację pośredników kredytowych przez KNF do sześciu miesięcy (w dotychczasowych zapisach było to 30 dni). "Chodzi o to, by KNF miała więcej czasu na przetworzenie tych wniosków" - mówił Bierecki.

Nowe przepisy uniezależniają wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od liczby zaakceptowanych wniosków. Ma to zapobiec sytuacji, gdy pracownik banku lub SKOK-u podwyższa zdolność kredytową klienta, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Jak podczas czwartkowej (16 marca) debaty zwracał uwagę Bierecki, jednak komisja senacka nie zdecydowała się przywrócić zawartego w rządowym przedłożeniu zakazu wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawcę. Przypomniał, że "ta kwestia była bardzo gorącym tematem w Sejmie", ale wtedy wszystkie kluby zgodnie postanowiły znieść ten zakaz.

"Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zwrócił się do Senatu o wprowadzenie ponownie do ustawy zakazu wynagradzania pośredników przez kredytodawcę" - mówił Bierecki. Argumentował, relacjonował sprawozdawca, że obecny zapis będzie powodować, że pośrednicy będą zainteresowani, by umów kredytowych było jak najwięcej, a nie będą zwracali uwagi na ich jakość.

"Senacka komisja uznała jednak, że w ustawie są inne narzędzia, za pomocą których KNF może wpłynąć na wynagrodzenia pośredników" - zaznaczył Bierecki. Dodał, że senatorowie podzielili opinie posłów, że wprowadzenie tego zakazu oznaczałoby przekreślenie dotychczasowego dorobku pośrednictwa kredytowego.

W myśl uchwalonych przez Sejm zapisów ustawy, zarejestrowani pośrednicy będą musieli wnosić na rzecz KNF 0,3 proc. opłaty pobieranej za pośrednictwo.

Więcej tutaj. 

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie zakazu wynagradzania pośredników kredytowych?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!