Nie będzie eksperymentów oświatowych. Sejm odrzucił nowelizację

Nie będzie eksperymentów oświatowych. Sejm odrzucił nowelizację
O zawieszenie prac nad projektem wnioskowała Marzena Machałek (PiS); za wstrzymaniem prac opowiadał się też rząd (fot. fotolia)

• Prace nad projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej rekrutacji do szkół publicznych prowadzących działalność eksperymentalną zostały po pierwszym czytaniu zawieszone.
• Zdecydowały tak we wtorek (7 czerwca) sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego.

O zawieszenie prac nad projektem wnioskowała Marzena Machałek (PiS); za wstrzymaniem prac opowiadał się też rząd.

Nowatorskie programy dla dzieci i młodzieży

Projekt nowelizacji przygotowała sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Jej przewodniczący Rafał Grupiński (PO) przedstawiając projekt przypomniał, że pomysł podjęcia inicjatywy ustawodawczej zrodził się w grupie poznańskich posłów w związku z sytuacją, w jakiej znalazła się tamtejsza Szkoła "Łejery".

Szkoła "Łejery" (nazwa pochodzi od zawołania w poznańskiej gwarze: „łe jery!” co oznacza: "o rety!") wywodzi się z Teatru Szkolnego „Łejery”, który powstał w 1975 r., jako Harcerska Drużyna Artystyczna, zamieniając się potem w dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, by w 1990 r. przekształcić się w Szkołę Podstawową „Łejery” o profilu teatralnym.

Obecnie w skład szkoły wchodzi także gimnazjum. Realizowany jest w niej autorski program nauczania oparty - jak napisano na stronie internetowej szkoły - na "obcowaniu ze sztuką, zabawie w teatr, jako sposobie na poznawanie siebie, drugiego człowieka i otaczającego świata".

Jest to szkoła publiczna prowadzona przez samorząd, a jako taka - zgodnie z nowelizacja ustawy o systemie oświaty tzw. nowelizacją rekrutacyjną - nie może przeprowadzać rekrutacji w oparciu o sprawdzian predyspozycji.

Takie sprawdziany - na tym etapie edukacyjnym - mogą prowadzić tylko szkoły artystyczne, sportowe, dwujęzyczne (dotyczy to także klas sportowych i dwujęzycznych). Aby móc prowadzić dalej rekrutację, bez zmiany przepisów ustawy, szkoła musiałaby przestać być szkołą publiczną, a stać się placówką niepubliczną np. społeczną.

"Bardzo proszę o indywidualne podejście do tej szkoły. To wyjątkową szkołą; wyróżnia się niezwykłymi osiągnięciami" - podkreśliła Joanna Schmidt (Nowoczesna).

Czytaj też: KE może zaostrzyć polskie prawo dotyczące zdjęć budynków?

"Problem z ustawą"

Marzena Machałek zaznaczyła, że ma "pewien problem przy procedowaniu tej ustawy".

"Z jednej strony jest szkoła, która ma tradycje; chcemy żeby dalej istniała. Z drugiej strony mamy przygotowane rozwiązania, które zmienią system edukacji z egalitarnego, powszechnego, na system edukacji, w którym będą tworzone szkoły elitarne już na poziomie szkoły podstawowej" - powiedziała.

"Należałoby znaleźć tu dobre rozwiązanie, ale niepsujące systemu edukacji" - zaznaczyła.

"Całkowicie przychylam się do opinii MEN, że na tym etapie, tej ustawy w tym kształcie przyjąć nie można. Przez moment zastanawiałam się czy złożyć wniosek o odrzucenie, czy o wstrzymanie prac do przygotowania pełnego kompleksowego, niepsującego systemu przedłożenia rządowego. I taki wniosek teraz składam" - dodała posłanka PiS.

Wiceminister edukacji Teresa Wargocka pytana przez Grupińskiego, kiedy można by się spodziewać projektu rządowego, przypomniała, że pod koniec czerwca kończy się ogólnopolska debata pod hasłem "Uczeń-rodzic-nauczyciel. Dobra zmiana".

Przypomniała też, że zmiany, jakie w wyniku tej debaty mają zostać zaproponowane, mają zacząć obowiązywać dopiero od 1 września 2017 r. "Mamy perspektywę ponad roczną do nowego prawa oświatowego" - zaznaczyła wiceminister.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!