NATO przegrało symulowaną wojnę przygraniczną z Rosją

NATO przegrało symulowaną wojnę przygraniczną z Rosją
Od kilku lat z polskimi żołnierzami ćwiczy coraz więcej żołnierzy amerykańskich oraz innych armii sojuszniczych/Fot.US DoD/

• Antoni Macierewicz po spotkaniu w Amsterdamie podkreślił, że sojusznicze bazy na wschodniej i południowej flance NATO są pilnie potrzebne.
• Pentagon planuje zwiększenie swoich sił na wschodzie Europy.
• Amerykański sprzęt i uzbrojenie za pół roku w polskich magazynach?

- W swoim wystąpieniu skoncentrowałem się na konieczności obecności NATO na flance wschodniej, wskazując, że takie państwa jak Ukraina, Mołdawia, Gruzja pilnie jej potrzebują - mówił Antoni Macierewicz, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw UE, w którym uczestniczył  w  piątek, 5 lutego, w Amsterdamie.

- Obecność ta jest dla (…) narodów i państw, które są najbardziej wystawione na presję i agresję rosyjską (...) ważnym symbolem solidarności – podkreślił.

Szef MON dodał podczas spotkania ministrów, że problem bezpieczeństwa na flance wschodniej, jak i flance południowej NATO, to dla Polski priorytet.

Obecnie w kraju mamy do czynienia z tzw. „stałą rotacyjną obecnością" wojsk amerykańskich. Rząd i MON chcą, by w Polsce powstały stałe bazy NATO. 

Eksperci przypominają, że w  czasie zimnej wojny na wschodniej granicy sojuszu rozmieszczonych było ponad 20 dywizji z czołgami i artylerią. Obalenie muru berlińskiego, w którym Polacy mieli swój udział, a także koniec zimnej wojny, zmieniły priorytety bezpieczeństwa sojuszu. Optymistycznie przyjęto, że żadne starcie zbrojne na większą skalę Europie nie grozi. Europa redukowała armie, zmniejszała budżet na zbrojenia. W ramach cięć budżetowych, w 2012 roku także administracja Baracka Obamy ogłosiła wycofanie dwóch brygad z Niemiec.

Czytaj też:Antoni Macierewicz zakończył wizytę we Francji

Imperialna polityka Rosji oraz wojny w wielu regionach świata wyrwały zachodnich polityków z optymistycznych prognoz co do europejskiego bezpieczeństwa.

- Wiem, że przez wieki historii Polacy byli porzucani przez przyjaciół, kiedy najbardziej ich potrzebowali. Polska nigdy nie zostanie pozostawiona sama sobie – zadeklarował Barack Obama, prezydent USA podczas wizyty w Warszawie w 2014 r., już po aneksji Krymu. 

O pilnej potrzebie wzmocnienia wschodnich granic sojuszu mówi też raport think tanku Rand Corporation, opracowany przez amerykańskich oficerów oraz przedstawicieli administracji cywilnej, którzy przeprowadzili symulację wojenną Rosji z NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Trzy dni – tyle ich zdaniem trwałaby ten etap wojny, którą Zachód by przegrał. W 36 godzin oddziały rosyjskie byłyby w stolicach państw bałtyckich.

Aby nie dopuścić do takiego scenariusza Pentagon planuje zwiększenie swoich sił na wschodzie Europy. Polska zabiega, by przynajmniej jedna z 5 -7 planowanych przez USA baz zlokalizowana była w Polsce. Wspiera nas w tych dążeniach czeski MON.

Pentagon chce w pierwszej kolejności zmagazynować w państwach członkowskich na wschodniej granicy sojuszu ciężkie uzbrojenie i pojazdy pancerne. Eksperci wyliczyli, że USA uzyskałyby w ten sposób dodatkowo ekwiwalent dwóch brygad z ciężkim sprzętem.

Ash Carter, sekretarz obrony USA, ujawnił, że na zmagazynowanie ciężkiego uzbrojenia w naszej części Europy zaplanowano sumę 3,4 mld dol.

Polska już wcześniej ustaliła z USA, że magazyny ciężkiego uzbrojenia i sprzętu amerykańskich sił zbrojnych w Polsce powstaną w Skwierzynie, Ciechanowie, Drawsku Pomorskim, Łasku i Choszcznie.

Strona polska chciałby, aby na początek amerykanie zostawili sprzęt oddziałów biorących udział w ćwiczeniu „Anakonda”, które w czerwcu br. odbędą się na polskich poligonach.

To możliwe. Gen. broni Ben Hodges, dowódca wojsk lądowych USA w Europie, już podczas  spotkania w listopadzie ub. r.  w Warszawie z ministrem Macierewiczem  potwierdził, że w ćwiczeniach „Anakonda” oraz międzynarodowych ćwiczeniach powietrznodesantowych Swift Response weźmie udział ok. 10 do 15 tys. żołnierzy. Wrócą do siebie bez sprzętu?

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!