XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Narodowy Program Zdrowia, Pinkas: Najważniejszy jest cel związany ze zdrowym żywieniem i aktywnością fizyczną

Narodowy Program Zdrowia, Pinkas: Najważniejszy jest cel związany ze zdrowym żywieniem i aktywnością fizyczną
Pinkas podkreślił, że dzięki NPZ możliwe będzie prowadzenie szerokiej edukacji zdrowotnej (Jarosław Pinkas, fot.mz.gov.pl)

• Myślę, że w zdrowiu publicznym odniesiemy spektakularny sukces - powiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, komentując Narodowy Program Zdrowia na lata 2016–2020.
• Poinformował, że obecnie trwają konkursy na realizację poszczególnych założeń programu.

Narodowy Program Zdrowia (NPZ) jest publikowany na podstawie ustawy o zdrowiu publicznym. Premier Beata Szydło rozporządzenie w sprawie programu podpisała w połowie września.

Pinkas podkreślił, że dzięki NPZ możliwe będzie prowadzenie szerokiej edukacji zdrowotnej. Przyczyni się on także m.in. do rozwoju polskich placówek naukowych i pozwoli zafunkcjonować wielu organizacjom zajmującym się zdrowiem publicznym.

"Jest to kompletnie nowa jakość, jesteśmy z tego niezwykle dumni. Mam wrażenie, że odmieni to sytuację obywateli, którzy będą mieli dostęp do rzetelnej wiedzy, zaczną prowadzić zdrowy tryb życia (...). Myślę, że w zdrowiu publicznym odniesiemy spektakularny sukces" - powiedział Pinkas.

W ostatnich dniach ogłaszane są konkursy na realizację poszczególnych celów programu.

W projekcie programu przygotowanym jeszcze przez poprzedni rząd określono pięć celów operacyjnych NPZ, które dotyczyły: zdrowego odżywiania, zdrowia psychicznego, zdrowia osób starszych, ograniczenia stosowania używek oraz narażenia na środowiskowe i biologiczne czynniki ryzyka. Obecne kierownictwo ministerstwa dopisało szósty cel: zdrowie prokreacyjne.

Pinkas pytany, czy któryś z celów programu jest priorytetowy, zaznaczył, że wszystkie one są szczególnie ważne. "Oczywiście dla mnie najważniejszy jest cel związany ze zdrowym żywieniem i aktywnością fizyczną. Także bardzo istotny jest cel prokreacyjny. Musimy doprowadzić do sytuacji, żeby w Polsce nie dochodziło do depopulacji. To jest coś niezwykle ważnego" - powiedział.

W ramach NPZ zaplanowano m.in. działania informacyjno-edukacyjne promujące zdrowy styl życia, zapewnianie dostępności do zajęć polegających na aktywności fizycznej, a także wsparcie rodzin z problemem otyłości (np. poprzez pomoc dietetyczną). Zwiększana ma być także dostępność do leczenia osób uzależnionych, zaplanowano też zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

Podejmowane mają być także inicjatywy na rzecz profilaktyki chorób związanych z zanieczyszczeniem środowiska oraz chorób zawodowych. Rozwijane będą także usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze i rehabilitacyjne dostosowane do potrzeb osób starszych i niesamodzielnych. W ramach NPZ prowadzone mają być także m.in. badania dotyczące zdrowia prokreacyjnego.

Ponadto resort zdrowia uruchomił Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce, który również ma być realizowany do końca 2020 r. Jest on skierowany głównie do osób borykających się z problemem niepłodności, które pozostają w związkach małżeńskich lub partnerskich i wcześniej nie byli diagnozowani pod kątem niepłodności.

W ramach programu planowane jest utworzenie sieci co najmniej 16 referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Prowadzona ma być również kompleksowa diagnostyka niepłodności. Zaplanowano także szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

Utworzony ma być także Bank Tkanek Germinalnych. Będą mogły z niego skorzystać dziewczynki przed pokwitaniem i pacjentki dotknięte chorobą nowotworową w wieku rozrodczym, które zostały skierowane do leczenia chemio- lub radioterapeutycznego. W okresie trwania programu planuje się umieścić w banku tkanki od ok. 75 pacjentek.

Szacuje się, że do programu przystąpi 8 tys. par, z czego 6 tys. będzie skierowana do dalszego leczenia. Cały etap diagnostyczny ma ukończyć 4 tys. par. W programie wskazano, że odsetek par, u których zostanie potwierdzona klinicznie ciąża to 30 proc.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narodowy Program Zdrowia, Pinkas: Najważniejszy jest cel związany ze zdrowym żywieniem i aktywnością fizyczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!