XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Narodowy Program Prokreacyjny zastąpi in vitro

Narodowy Program Prokreacyjny zastąpi in vitro
Ministerstwo zdrowia zaznacza, że rozwiązania jakie chce promować nie wykluczają dalszego stosowania metody in vitro. (fot.flickr.com/CC BY-NC 2.0)

· Ministerstwo zdrowia przygotowuje nowe propozycje, które mają zwiększyć dzietność Polaków.
· Edukacja, profilaktyka zdrowotna i diagnostyka są głównymi kierunkami jakie mają zstąpić refundację metody in vitro.
· Dziennikarze TOK FM dotarli do planów, które zakładają pierwsze wdrożenia rozwiązań już za dwa miesiące tj. w marcu.

Szeroko zakrojona kampania edukacyjna ma kosztować budżet państwa kilka milionów złotych. Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia zdradza, że to właśnie w kwestii wiedzy o płodności polskie społeczeństwo ma duże braki.

- To powinna być wiedza, co zrobić, żeby nie mieć problemu z płodnością, w dużej mierze powinno to dotyczyć mężczyzn, którzy maja z tym problem - mówił Pinkas, zaznaczając przyczyny takiego stanu rzeczy. - Chodzi o fatalny styl życia, ubierania się, choćby w obcisłą bieliznę, nieprzestrzeganie pewnych racjonalnych zasad dbania o siebie.

W dalszej perspektywie, latem tego roku (czerwiec) ma ruszyć kolejna akcja. Będzie kosztować podobną sumę i skupi się na klinikach refundacyjnych. Nowych i już istniejących placówkach medycznych, które będą wspomagać walkę z bezpłodnością. W opozycji do programu in vitro kliniki będą korzystać z innych metod leczenia niepłodności.

Przeczytaj o programach zdrowotnych na rok 2016

- (Te placówki - red.) będą stosowały uznane na świecie metody diagnostyczne i terapeutyczne. Będziemy wdrażać te technologie, które są uzasadnione klinicznie i stworzymy poradnie andrologiczne - precyzuje Pinkas. - Lekarze będą mieli odpowiednie narzędzia, dostęp do odpowiednich leków, ale także do dobrej, mądrej porady.

Ministerstwo zaznacza, że rozwiązania jakie chce promować nie wykluczają dalszego stosowania metody in vitro.

W 2017 roku na Narodowy Program Prokreacyjny ministerstwo ma zamiar wydać kwoty zbliżone do budżetu programu refundacji in vitro.

- Mamy przekonanie, że będziemy mieli większy sukces - mówi Pinkas w kontekście poprzednich rządów. - Mam na myśli liczbę dzieci, która się urodzi; i że będzie to wielokrotność wyniku rządowego programu in vitro.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Narodowy Program Prokreacyjny zastąpi in vitro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!