REKLAMA

MZ odpowiada na petycję ws. chorób przewlekłych

  • Autor: Rynekaptek.pl
  • 09 września 2016 13:52
MZ odpowiada na petycję ws. chorób przewlekłych Autorzy petycji twierdzą, że jeżeli są leki w wygodnej formie podania, to powinny one zostać objęte refundacją

• W imieniu organizacji pacjentów, m.in. Fundacja OnkoCafe i Pracowadcy RP wystosowali petycję do Ministra Zdrowia o objęcie refundacją terapii podskórnych i doustnych, które umożliwią chorym na choroby przewlekłe prowadzenie normalnego życia, w tym kontynuowanie pracy zawodowej.
• Resort przygotował już odpowiedź.

Petycja obejmuje choroby przewlekłe takie jak: rak piersi, chłoniaki nieziarnicze, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zespoły mielodysplastyczne.

W odpowiedzi na petycję, Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu sukcesywne rozszerzanie wykazów leków refundowanych o nowe technologie lekowe, niefinansowane dotąd ze środków publicznych, które pozwalają na leczenie pacjentów zgodnie z najnowszymi standardami i wytycznymi. 

Resort zaznacza, że środki przeznaczone na refundację są ograniczone, zatem istotne jest racjonalne wprowadzenie na wykazy produktów leczniczych z uwzględnieniem ich efektywności klinicznej, kosztowej, a także możliwości finansowych publicznego płatnika.

Ministerstwo informuje, że od 1 lipca 2016 r. w ramach programów lekowych refundacją zostały objęte leki do podawania podskórnego:

1. Harceptin, trastuzumab, roztwór do wstrzykiwań, 600 mg, 1 fiol., w programie: leczenie raka piersi,

2. MebThera, rituximab, roztwór do wstrzykiwań, 1400 mg, 1 fiol., po 11,7 ml., w programie: leczenie chłoniaków złośliwych.

Resort podkreśla, że w programie lekowym: leczenie raka piersi, wprowadzone zostały również zmiany rozszerzające dotychczasowe możliwości leczenia pacjentów transtuzumabem, umożliwiając leczenie przedoperacyjne raka piersi, obok już dostępnego leczenia pooperacyjnego.

Czytaj cały tekst TUTAJ.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA