XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Muzeum Górnośląskie pozostanie samodzielną placówką

Muzeum Górnośląskie pozostanie samodzielną placówką
Samorząd Bytomia: Chcemy odpowiadać za Muzeum Górnośląskie i w części je dofinansowywać.

• Minister kultury nie przewiduje zgody na połączenie Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
• Samorząd Bytomia chce odpowiadać za Muzeum Górnośląskie i w części je dofinansowywać.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie przewiduje wyrażenia zgody na połączenie Muzeum Śląskiego w Katowicach z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu - podało biuro prasowe MKiDN. Taka propozycja pojawiła się w planach zarządu woj. śląskiego w 2014 r.

MKiDN podało, że minister kultury - jako współorganizator Muzeum Śląskiego w Katowicach - nie przewiduje wyrażenia zgody na połączenie obu muzeów "mając na uwadze zachowanie ich odrębnego charakteru oraz szczególną rolę jaką pełnią jako osobne instytucje w kształtowaniu świadomości i zachowaniu tożsamości tego regionu".

"Z informacji będących w posiadaniu MKiDN wynika, że prezydent Bytomia wystąpił do marszałka województwa śląskiego w sprawie podjęcia działań zmierzających do prowadzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu jako wspólnej instytucji kultury miasta Bytom i Województwa Śląskiego" - poinformowało biuro prasowe.

Rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu Aleksandra Szatkowska powiedziała PAP, że "bytomski samorząd cały czas jest za tym, żeby odpowiadać za Muzeum Górnośląskie i dofinansowywać je w jakiejś części". "Podtrzymujemy dobrą wolę oraz intencję przejęcia współodpowiedzialności za przyszłość muzeum. Czekamy na oficjalne informacje z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego" - dodała Szatkowska.

Propozycja połączenia Muzeum Górnośląskiego z Muzeum Śląskim pojawiła się w 2014 roku. Ówczesny marszałek woj. śląskiego zaproponował miastu Bytom, by przejęło w całości lub współprowadziło wraz z Urzędem Marszałkowskim Muzeum Górnośląskie. Propozycję tłumaczono m.in. "chęcią konsolidacji działalności muzeów w województwie śląskim" oraz uatrakcyjnieniem oferty. W kwietniu 2014 roku sejmik podjął uchwałę ws. "podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu".

Plany zarządu województwa śląskiego zmierzające do połączenia obu placówek wzbudziły wiele kontrowersji m.in. w środowisku muzealników. Pod koniec kwietnia 2014 roku na stronie internetowej http://obronamuzeum.pl/ umieszczono z inicjatywy pracowników Muzeum Górnośląskiego protest przeciwko planom łączenia tych dwóch placówek muzealnych. Podpisywali się pod nim m.in. muzealnicy i naukowcy z kraju i zagranicy.

Sprawa połączenia obu placówek muzealnych miała również swój ciąg dalszy w 2015 roku, kiedy w kwietniu bytomscy radni podjęli uchwałę ws. "intencji podjęcia działań zmierzających do prowadzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu jako wspólnej instytucji kultury miasta Bytom i samorządu województwa śląskiego". Roczne koszty funkcjonowania muzeum określono wówczas na ok. 4 mln zł (dane podawane przez samorząd Bytomia). Bytomski urząd wskazywał wtedy, że chcieliby dążyć do modelu, by współprowadzić i współfinansować placówkę z Urzędem Marszałkowskim. Proces ten miałby być, jak wskazywano, rozłożony w czasie.

Oprócz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, do Województwa Śląskiego należą m.in. Muzeum Śląskie oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. Województwo śląskie ma doświadczenia związane ze współpracą z samorządem lokalnym przy prowadzeniu instytucji muzealnych - w 2013 r. zakończono działania zmierzające do połączenia dwóch instytucji kultury w Zabrzu - Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido". 51 proc. potrzeb nowej instytucji finansuje miasto Zabrze, a 49 proc. województwo.

Muzeum Górnośląskie zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 roku. To jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Muzeum Górnośląskie pozostanie samodzielną placówką

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!