REKLAMA

MSZ przypomina o Światowym Dniu Humanitarnym

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 19 sierpnia 2016 17:37
MSZ przypomina o Światowym Dniu Humanitarnym Łączna wartość polskiej pomocy humanitarnej w 2016 r. skierowanej do uchodźców syryjskich i społeczności lokalnych w krajach na Bliskim Wschodzie wyniesie 34 mln zł. (fot. MSZ)

• 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Humanitarny.
• Tym razem upływa on pod hasłem "Jedna ludzkość".

Celem Światowego Dnia Humanitarnego jest wezwanie do solidarności z ponad 130 milionami osób, dla których konieczne jest dostarczenie pomocy humanitarnej. To także dzień hołdu i wdzięczności społeczności międzynarodowej wobec tysięcy pracowników rządowych, pozarządowych wolontariuszy oraz przedstawicieli organizacji i agend międzynarodowych, którzy swoją pracą ryzykują życie i zdrowie dostarczając pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym. 

- Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej przypomina nam o konieczności działania w celu łagodzenia ludzkiego cierpienia. Jest również okazją do uczczenia pamięci pracowników organizacji humanitarnych i ochotników mierzących się codzienne z trudami pracy na pierwszej linii frontu kryzysów. Składam tym samym hołd wszystkim, którzy pokonują niebezpieczeństwa, aby móc pomagać innym - mówił Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ.

Czytaj też: Angela Merkel spotka się z Beatą Szydło. Na tapecie przyszłość UE

Światowy Dzień Humanitarny jest obchodzony od siedmiu lat. 19 sierpnia 2003 roku w wyniku zamachu terrorystycznego na siedzibę ONZ w Bagdadzie zginęło 22 pracowników Narodów Zjednoczonych, w tym ówczesny wysłannik sekretarza generalnego ds. Iraku, były wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Brazylijczyk Sergio Vieira de Mello.

Tegoroczne obchody pod hasłem „Jedna Ludzkość” mają charakter szczególny, bowiem w maju tego roku, pod auspicjami ONZ, odbył się w Stambule Światowy Szczyt Humanitarny. Światowi liderzy, głowy państw, szefowie wielu rządów oraz organizacji międzynarodowych zobowiązali się do wspierania i dostarczania pomocy ofiarom konfliktów oraz katastrof naturalnych oraz do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom humanitarnym.

Łączna wartość polskiej pomocy humanitarnej w roku 2016 skierowanej do uchodźców syryjskich i społeczności lokalnych w krajach na Bliskim Wschodzie wyniesie 34 mln zł i jest dwukrotnie wyższa w regionie w stosunku do 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA